V ťažko prístupnom lesnom teréne nad obcou Dolný Harmanec (okres Banská Bystrica) došlo v utorok dopoludnia k úrazu pilčíka. Na miesto bola privolaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zo strediska v Banskej Bystrici.

vrtulnik vzzs atePo prílete do oblasti posádka vrtuľníka v krátkom čase lokalizovala miesto, kde sa zranený nachádzal. Kvôli silnému vetru však nebolo možné lekára spustiť k zranenému lanom, pilot vrtuľníka preto vyhľadal najbližšie vhodné miesto, kde bolo možné lekára vysadiť. K zranenému mužovi sa dostal až po dlhšom pešom výstupe lesným terénom. 49-ročný muž, ktorého zasiahol padajúci strom, utrpel poranenie dolnej končatiny. Lekár leteckých záchranárov mu na mieste poskytol neodkladné ošetrenie. V náročnom lesnom teréne, kde nebol možný prístup vozidiel, bolo potrebné zraneného transportovať dlhším úsekom k lesnej ceste. Na pomoc preto privolali záchranárov Horskej záchrannej služby. Na nosidlách ho preniesli k ceste, na ktorej ich čakalo terénne vozidlo. Tým ho následne previezli k vrtuľníku.

Po preložení na palubu ho letecky transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici. Záchranná akcia bola náročná a trvala niekoľko hodín z dôvodu, že zranený sa nachádzal na mieste, kde nebol možný príjazd vozidla a pre silný vietor nemohol byť lekár z vrtuľníka spustený priamo k zranenému. Vďaka tomu, že do akcie sa zapojilo viacero záchranných zložiek a pomáhali aj lesní pracovníci, prebiehala záchranná akcia plynule a skončila sa úspešne.