Mesto Banská Bystrica, ktoré v rámci vládou iniciovaného skríningového testovania obyvateľstva na Covid-19, zriadi počas víkendu 23. a 24. januára celkom 19 odberných miest, eviduje dosiaľ 23-tisíc záujemcov o testovanie. Všetci záujemcovia o test sa musia vopred prihlásiť prostredníctvom stránky mesta

V rezervačnom systéme na stránke mesta je nutné vybrať si odberné miesto, konkrétny deň testovania a následne odberný tím. V prípade, že jeden z odberných tímov už nemá voľnú kapacitu, môže ju mať na danom odbernom mieste ďalší, pri ktorom je potom možnosť výberu konkrétneho času.

„Upozorňujeme všetkých, aby boli pri zadávaní svojich údajov – e-mailovej adresy i telefónneho čísla pozorní. Stáva sa totiž, že pre nepozornosť a nesprávne napísaný e-mail im nepríde potvrdzujúca informácia o tom, na ktorý termín či miesto sa prihlásili. Každému registrovanému príde informácia aj SMS-kou v prípade, že zadá správne telefónne číslo,“ priblížila hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Test na Covid-19, v období plynúcom od 18. januára, musí podstúpiť až na niekoľko výnimiek každý, kto sa chce od 27.1. vyhnúť sprísnenému zákazu vychádzania. Test je možné do uvedeného termínu podstúpiť aj na ďalších odberných miestach. Testovanie tiež prebieha priamo u viacerých zamestnávateľov.

Testovania sa nemusia zúčastniť osoby do 15-rokov a naopak osoby staršie ako 65-rokov, na ktoré sa podľa nariadenia vlády nebude sprísnený zákaz vychádzania vzťahovať.

Celková kapacita mestských odberných miest je zatiaľ pripravená pre celkom 33-tisíc ľudí, avšak mesto je pripravené ju v prípade zvýšeného záujmu navýšiť. Každý otestovaný obdrží písomné potvrdenie o výsledku testu.

„Rezervačný systém je otvorený aj pre ľudí z okolitých obcí, kde sa starostom nepodarilo zriadiť mobilné odberné miesta. Možnosť otestovať sa počas víkendu v našom meste ponúkame aj pre nich. Prípravy na víkendové skríningové testovanie v súčasnosti finalizujeme. Všetky mobilné odberné miesta máme pokryté dostatočným počtom zdravotníkov i administratívnych pracovníkov,“ hovorí primátor Ján Nosko.