Denne popri nich prechádzame, ale neuvedomujeme si, že pri trochu silnejšom vetre môžu byť nebezpečné. Hovoríme o množstve starých, prípadne vyhorených stromov, ktoré nájdeme takmer všade. Ich odstránenie má na starosti vlastník pozemku.

Upozornili ste nás lipu pri ceste 66 na Štadlerovom nábreží. Z jej kmeňa už zjavne zostalo len vyhorené torzo. „Lipa na Štadlerovom nábreží je poškodená a pri nepriazni počasia môže dôjsť k ohrozeniu zdravia občanov,“ hovorí riaditeľ ZAaRES mesta Peter Krč. Problémom je, že mesto a teda ani jeho organizácia v tomto prípade konať nemôžu. Vlastníkom plochy, na ktorej strom stojí je totiž Slovenská správa ciest. Mesto preto na tejto ploche ani nezabezpečuje údržbu zelene a ani odstránenie možného nebezpečenstva nie je jeho povinnosťou. Na opačnej strane cesty pritom takisto nájdeme potenciálne nebezpečný strom, avšak takisto leží na súkromnom pozemku

Podľa hovorkyne primátora Banskej Bystrice Moniky Pastuchovej Oddelenie Životného prostredia MsÚ už v tejto veci kontaktovalo Slovenskú správu ciest a zároveň jej bude mesto smerovať aj oficiálnu výzvu.

O nebezpečné stromy sme sa na podnet vás, našich čitateľov, začali zaujímať bližšie po nebezpečnom páde stromu v Bratislave. Pred vyše mesiacom sa zlomil strom priamo v záhrade prezidentského paláca a spadol na jednu z najrušnejších ulíc v centre hlavného mesta. Aj keď sa našťastie nikomu nič nestalo, doprava bola v úseku zablokovaná na niekoľko hodín.