Na banskobystrickom Námestí SNP sa v utorok stretli starostovia či primátori miest a obcí z Banskobystrického kraja združených v regionálnych združeniach miest a obcí. Cieľom ich protestného zhromaždenia bolo upozorniť na kroky vlády, ktoré negatívne dopadnú na rozpočty samospráv.

Samosprávy sa pritom priamo potýkajú s mimoriadnym zdražovaním cien energií, potravín či ďalších nákladov napríklad v školách či sociálnych službách ktorých sú zriaďovateľmi. Do sporu s vládou sa samosprávy dostali najmä v súvislosti so schválením takzvaného rodinného balíčka. Ten na jednej strane čiastočne uľavil od daňového zaťaženia najmä rodičov, avšak obciam, mestám i samosprávnym krajom tým výrazne ukrojil z ich príjmov z podielových daní. V prípade krajského mesta akým je Banská Bystrica či v prípade samosprávneho kraja ide o miliónové škrty.

Samosprávy sa netaja tým, že aj preto musia siahnuť k výraznejšiemu zvyšovaniu poplatkov v zariadeniach sociálnych služieb, službách školského stravovania a mnohé samosprávy už zvažujú aj zvyšovanie miestnych daní.

Na protestnom zhromaždení v Banskej Bystrici zúčastnení rečníci kritizovali súčasnú vládnu nestabilitu, ktorou podľa nich vláda odpútava pozornosť od vážnych problémov, ktoré dopadajú aj na mestá a obce. Vláda pritom avizuje, že je pripravená so Združením miest a obcí Slovenska rokovať. Po vete prezidentky schválený tzv. rodinný balíček je však už platný a samosprávy i kraje tak už v tomto roku prichádzajú o príjmy, s ktorými pôvodne počítali.

„Tento rok budú rozpočtové príjmy Banskobystrického samosprávneho kraja nižšie o 3,2 milióna eur a v budúcom roku je odhad, že prídeme o 17,8 milióna eur. Len o trochu menej nás napríklad stojí celoročná správa a údržba ciest II. a III. triedy,“ priblížil napríklad dopady zvýšenia daňového bonusu predseda BBSK Ján Lunter.

Podľa Luntera pritom kraj len v tomto roku vydá na energie o viac než 4,1 milióna eur než vlani, o 1,3 milióna eur sa kraju predraží premávka prímestskej autobusovej dopravy a nárast cien stavebných materiálov vyjde kraj na ďalších vyše 10-miliónov eur.