Ako sme už informovali, do ulíc Banskej Bystrice sa po rokoch vráti turistický vláčik, ktorý tak bude staronovou atrakciou centra mesta. Návštevníkom mesta a svojim cestujúcim priblíži však aj ďalšie zaujímavosti v okolí.

Medovinou zo Strednej odbornej školy Pod Bánošom v piatok, 19. mája na Námestí SNP pokrstili nový turistický vláčik. Niekdajší vláčik Praetórium teraz strieda Neusohl express, ktorý názvom odkazuje na historické pomenovanie Banskej Bystrice.

Ten bude premávať počas hlavnej letnej sezóny, júl – august, denne a v mesiacoch jún a september cez víkendy a sviatky. Pripravený je okruh historickým centrom mesta, výlety do malebnej Španej Doliny či historického Hronseku, ale aj rôzne špeciály.

„Aj napriek nepriaznivej finančnej situácii, v ktorej sa nachádzame, sme dokázali vyčleniť 60 tis. eur na realizáciu tohto projektu. Zároveň ide o výsledok dobrej spolupráce s Banskobystrickým samosprávnym krajom, ktorý prispel sumou 30 tis. a čiastku 10 tis. eur investovalo Ministerstvo dopravy SR,“ priblížil primátor Ján Nosko.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko zaobstarala vozidlo od tradičného výrobcu z Maďarska, ktorý dodáva turistické vláčiky v rámci celej Európy. Disponuje dvomi oddeliteľnými vozňami, s celkovou kapacitou 52 cestujúcich. Má aj miesto pre invalida, resp. kočík, a v prípade nepriaznivého počasia je možné zatiahnuť bočné priehľadné plachty, aby boli cestujúci chránení pred dažďom či vetrom.

Vláčik bude k dispozícii aj na objednávky pre skupiny či ako doprava na vybrané podujatia, pričom suma bežného lístka bude štyri eurá a dôchodcovia, deti, darcovia krvi a ZŤP zaplatia dve eurá.

„Prevádzku turistického vláčika odštartujeme v júni tohto roka, a to prostredníctvom okruhu po historickom centre. Budúci rok ho chceme presunúť aj do iných lokalít ako Špania Dolina či Hronsek. Zároveň by sme ho radi využili aj na rôzne produkty cestovného ruchu – tzv. tematické jazdy, napríklad pivnú tour po banskobystrických pivovaroch,“ objasňuje Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Okrem Banskej Bystrice bude vláčik tento rok premávať aj do Zvolena, konkrétne do sedla pod Pustým hradom. Harmonogram a všetky informácie o prevádzkovom poriadku, prípadne aktuálnych výlukách, budú zverejnené na webových stránkach www.centralslovakia.eu alebo www.visitbanskabystrica.sk.