Banskobystričan Lukáš Piperek, transformatívny kouč, vystúpi na prestížnom medzinárodnom summite v Prahe.

V máji príde do pražského kongresového centra štyridsať popredných svetových a českých psychiatrov, psychológov, koučov a špecialistov na témy ako leadership, medziľudské vzťahy a mentálne zdravie. Budú rozprávať o tom, ako je skutočné načúvanie kľúčovou premennou k prosperite v týchto oblastiach. Cieľom je otvoriť nové možnosti každému, kto sa o tieto témy zaujíma, najmä majiteľom firiem, učiteľom, zdravotníkom či úradníkom.

Prečo načúvať? Škola a výchova nás naučili len kúsok toho, čo je možné

„Nie je to o tom, že sme zlí poslucháči, ale využívame len malú časť nášho ľudského potenciálu.“ vysvetľuje Kateřina Fišerová, podnikateľka, filantropka a organizátorka podujatia. Pred dvoma rokmi spoločne s Karolínou Kofroňovou založila projekt Česko načúva. Cestovali po rôznych mestách Česka s workshopmi, kde si mohol každý zažiť, ako sa dá načúvať lepšie a skutočne vnímať a pochopiť druhého človeka. Za načúvanie totiž často mylne považujeme sústredenosť alebo memorovanie. Dokážeme si pamätať slová, pri počúvaní vymýšľať riešenia alebo dopredu tvoriť odpovede. „V zásade robíme čokoľvek, len nepočúvame, čo nám druhý naozaj hovorí,“ hovorí organizátorka Karolína Kofroňová. Ochudobňujeme sa tak o množstvo benefitov.

Čas venovaný skutočnému načúvaniu je produktívny, energizujúci a efektívny – zlepšuje vzťahy, duševné aj fyzické zdravie, finančnú situáciu aj pocit zo seba samého. Urovnanie konfliktov, liečenie traumy a nadväzovanie spolupráce. To nie je málo. Sama Kofroňová si silu načúvania zažila vo vzťahu s manželom, s ktorým napriek snahám prežila 5-ročnú separáciu: „Uviazli sme na mŕtvom bode a potom mi prišlo do života načúvanie.“ Nebolo to hneď, ale postupným uvedomovaním si a prijímaním situácie takej, aká bola. Napokon prišla od muža miesto rozvodových papierov pozvánka na večeru. „Načúvanie sa tak môže stať liekom pre životy konkrétnych ľudí, ale aj riešením globálnych výziev ako vojny či ochrana životného prostredia,“ vníma Fišerová.

Cieľom je učiniť prvý  krok k väčšiemu porozumeniu ľudí na celom svete

Načúvanie srdcom sa vo svete vyučuje pod rôznymi názvami. Americká terapeutka Mavis Karn používa termín deep listening (hlboké načúvanie). Bývalý agent FBI Chris Voss učí princípy načúvania pri vyjednávaní. Psychológ Mark Howard hovorí o tzv. načúvaní za hranicami seba samého. Cieľom summitu je podľa organizátoriek zjednotiť rôzne metodiky, ukázať, že načúvanie je schopnosť dostupná každému. A urobiť prvý významný krok k jeho rozšíreniu do školských osnov, firemnej praxe a života každého z nás.

Historicky prvý medzinárodný summit Počúvame srdcom sa uskutoční v Kongresovom centre Praha v dňoch 24. – 26. mája 2024. Ako jednoducho sa dá tento koncept osvojiť, príde do Prahy ukázať štyridsiatka svetových a českých kapacít, vrátane kouča hollywoodskych hviezd a členov kráľovských rodín Michael Neilla, psychiatri Bill a Linda Pettit, vojnový veterán pracujúci s traumami Rob Cook, psychológ Dicken Bettinger, ďalej umelci, športovci, zdravotné sestry aj top manažéri. Svoj priestor dostanú aj deti.

Okrem hlavného programu bude súčasťou aj osem sál na konkrétne témy: firmy, deti (vzdelávanie a výchova), zdravie a telo, well-being a (spolu)tvorenie (ne)možného. V ostatných sa budú konať workshopy počúvania. Akcia sa uskutoční pod záštitou inštitútu 3PGC.

Svoje zastúpenie bude mať aj Banská Bystrica

Na pódiu vystúpi aj Lukáš Piperek, transformatívny kouč z Banskej Bystrice: „Vo svojej praxi sa stretávam s ľuďmi z rôznych oblastí. Najčastejšie sú to manažéri, pracovné tímy, športovci alebo ľudia so záujmom o svoje mentálne zdravie. Vidím, aký dopad má skutočné načúvanie na vzťahy, spoluprácu, výkonnosť a duševnú pohodu.“

Ako Lukáš Piperek sám hovorí, načúvanie do jeho života prinieslo väčšiu ľahkosť, menej premýšľania a väčšiu radosť z „obyčajných“ vecí. „Teším sa, že môžem svoju skúsenosť zdieľať ľuďom z celého sveta. A bude skvelé, keď sa pridá čo najviac Banskobystričanov.“

Čo Lukáša priviedlo k záujmu o duševné zdravie? „Či už to bolo počas hokejovej kariéry, alebo v bežnom živote, cítil som sa byť neistý, neveril som si a to so sebou prinášalo pocit vnútornej nepohody. Stále som mal pocit, že mi niečo chýba. A tak som začal hľadať odpoveď.“

Prezrádza, že riešenie nenašiel v motivačnej literatúre. „Motivačná literatúra a rôzne prednášky mi priniesli úľavu len nachvíľu. Pre skutočnú odpoveď som musel pozrieť hlbšie. Musel som začať načúvať samému sebe. Potom je to jednoduché. A k tomu sprevádzam aj svojich klientov. Či už individuálne alebo na rôznych skupinových programoch a workshopoch.“

1700 ľudí naživo v Prahe a streamovanie miliónu ľudí do celého sveta

Priamo na mieste organizátori očakávajú 1700 ľudí, pričom program bude prekladaný do angličtiny, nemčiny, španielčiny a streamovaný do celého sveta viac ako miliónu poslucháčov. Účastníci sa tak môžu zúčastniť buď osobne alebo online. „Online stream je zadarmo. Naším želaním je, aby sa k akcii mohlo pridať čo najviac ľudí,” pozýva Fišerová. Podľa nej je akcia vhodná pre každého, kto chce meniť svet a je otvorený začať u seba.

Príďte zažiť, ako to je, keď vám je naozaj načúvané. Viac informácií a vstupenky/registrácia sú k dispozícii na www.naslouchamesrdcem.cz.