Zima je tohto roku taká nijaká. Snehu pramálo a teplo ako na jar. Organizátori známych zimných podujatí presúvajú termíny, alebo ich aj rušia.

Tak sa stalo, že aj Krnačky v Tureckej, ktoré mali byť túto sobotu, sú preložené na 7. marca. Krnohy vo Valaskej sa však v sobotu uskutočnia. Akurát, že nie vo Valaskej ale na lyžiarskom vleku Majer v Hronci. Tretí ročník „rohatého sánkovania“, ktorý sa koná v rámci Slovenského pohára pretekov v krňačkách, prichystala obec Valaská a občianske združenie Slovenského pohára pretekov v krňačkách.

Večerné krnohy v sobotu 8. februára sa začínajú prezentáciou o 15:00 h na lyžiarskom vleku Majer v Hronci. Štart je o 18:00 h, a pretože trať je dlhá len 600 metrov, krnohári  absolvujú dve kolá.

Príďte, bude veselo. Vyhrávať bude ľudová muzika a bude aj občerstvenie a guľáš.

Krnohy vo Valaskej 2018:

 Krňačky, krnohy či krne sú sane, pôvodne využívané na zvážanie dreva. Ich názov vyjadruje krivé drevo, samorast – krnáč. Krnohy k nám prišli z rakúskeho Tirolska. Drevorubač na nich sťahovali drevo, deti sa na nich sánkovali a v lete poslúžili aj na sťahovanie sena z ťažko dostupných  terénov.  Dnes sa krnohy na dopravu materiálu používajú len zriedka, zato však slúžia na zábavu pri krňačkových pretekoch, ktorých je na Slovensku hneď niekoľko.  A majú tiež svoje Desatoro krňačkára:

  1. Nikdaj nezabúdaj na dobrie mravy, že by si nebuv na posmech sebe a ani druhým
  2. Na štarte buď pripravený na každú situáciu – trať bez snehu, štart hore brehom, kontrola alko-testom
  3. Na trati dbaj o poriadok, nezrážaj lesnú zver, nekradni drevo a neznečisťuj prírodu
  4. Nesprávaj sa hlučne, nevybľakuj, zobudíš medvede a horárov zo zimnoho spánku
  5. Na krnohoch sa mocne trim, že by si sa voľade nestrepav
  6. Pekne a teplo sa pooblekaj a poobúvaj, že by ťi nebulo zima
  7. Tankovať možeš na štarte alebo v cieli z vlastných zásob, prípadne ak ťa podnuknu kamaráti
  8. Krnohy si namaž tak, že by ti dobre šli a sebe tak, že by si nestrativ ľudskú podobu
  9. Koď sa už doterigáš do cieľa, nehadaj sa s časomeračmi, rači si zajec, vypi a zaspievaj si
  10. Koď pujdeš z pretekov hetka, so šitkyma sa slušne rozlúč, doma nás pochváľ, pozdrav šitkých prajníkov, au tej krásnej športovo-folklórnej činnosti a nezabudni dodržiavať tých desatoro