S novinkou, ktorá poteší nielen cykloturistov, prichádza mesto v spolupráci so samosprávnym krajom, dopravcom i samotnými podnikateľmi z týchto stredísk.

„Cyklobus je nový produkt na trhu, ktorý vznikol vďaka spojeniu viacerých subjektov. Dlhšiu dobu vnímame záujem cyklistickej verejnosti o takýto druh dopravy,“ uviedol nový projekt primátor Peter Gogola. Cyklobusy budú jazdiť od 23. júna počas víkendov a sviatkov, prípadne vo vybrané dni. Vždy dvakrát denne tam aj späť a do cieľových zastávok na Králikoch a Pánskej Kolibe pod Kráľovou Studňou. Jedna jazda i s batožinou a prevozom bicykla bude stáť len jedno euro. Stratu, ktorá bude prevádzkou tohto minibusu s cyklovozíkom vznikať, bude uhrádzať mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj rovným dielom. Celkovo na jednej jazde vozidlo pojme maximálne 35 cestujúcich (19 miest na sedenie) a v závese povezie maximálne štyridsiatku bicyklov. Využívať ho ale budú môcť aj bežní turisti, či napríklad Králičania využívať ako alternatívny spoj, nakoľko časy odjazdov sú riešené pre doplnenie súčasnej dopravy. Cyklobus by mal toto leto jazdiť počas 28 dní.

„Pre tieto lokality sme sa rozhodli aj preto, že je tu nadštandardná komunikácia so samotnými strediskami,“ doplnil vedúci Odboru regionálneho rozvoja BBSK Vladimír Laššák, podľa ktorého ak sa projekt osvedčí, môže sa ďalej rozvíjať aj do ďalších lokalít. Kraj pritom plánuje mapovať existujúce cyklotrasy v okolí Banskej Bystrice.

Časy odjazdov cyklobusu

Jazdiť začína od 23. júna a presné zástavky budú zverejnené na internetovej stránke SAD Zvolen. Všetky jeho zástavky budú označené špeciálnym symbolom cyklobusu.

Banská Bystrica – Králiky Králiky – Banská Bystrica
10.40 h 10.50 h
14.40 h 15.50 h
Banská Bystrica – Pánska Koliba  Pánska Koliba – Banská Bystrica
8.00 h 9.00 h
16.30 h 17.30 h