Streda sa v našom regióne niesla v znamení výdatných zrážok. Na horách spôsobilo sneženie komplikácie vodičom, v nižších polohách naopak dažde zdvihli hladiny riek a potokov.

V stredu popoludní museli pre náhle silné sneženie uzavrieť horské prechody Šturec a Donovaly pre všetky druhy dopravy, a to na niekoľko hodín. Ešte aj vo štvrtok ráno bol cez Donovaly zakázaný prejazd vozidiel s dĺžkou nad desať metrov. Sneženie vo vyšších polohách totiž pokračovalo.

Stredajšia situácia na Donovaloch:

Snehová fujavica, akú sme tu ešte v tejto seźne nemali. Koľko cm ❄️❄️tipujete do rána? Donovaly v oboch smerom veľmi ťažko prejazdné, v Lipt. Osade všetka doprava smerom na BB zastavená.________________________________

Posted by PARK SNOW Donovaly on Wednesday, February 10, 2016

V samotnej Banskej Bystrici sa počas dňa striedal dážď so snehom. Zrážky výrazne ovplyvnili hladinu Hrona.

Parkovisko-pri-malej-železničnej-stanici-hronEšte v stredu o tretej ráno hlásila vodomerná prietoková stanica na Hrone v Banskej Bystrici výšku hladiny na úrovni 115 centimetrov. Už po štvrtej popoludní bola výška hladiny dvojnásobná a prekročila tak hranicu prvého stupňa povodňovej aktivity.

Ako zrážky ustávali, výška hladiny vo večerných hodinách kulminovala na úrovni 244 centimetrov a následne už klesala. Dvoj až trojnásobné zvýšenie výšky hladiny zaznamenali aj na Tajovskom potoku či potoku Bystrica. No v tomto prípade na žiadnom z miest toku nehrozilo možné vyliatie z koryta.

Predpoveď počasia na ďalšie dni v našom regióne už takýto rozsah zrážkovej činnosti nepredpokladá. Slabé sneženie či dážď sa ale môžu vyskytnúť aj vo štvrtok či v piatok podvečer. Teploty ale budú postupne nižšie, vo štvrtok medzi -1 a +4, v piatok už len od -4 do +2 stupňov Celzia.