Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici obvinil zo zločinu porušovania domovej slobody v súbehu z prečinom podvodu spáchaného v štádiu pokusu, 34-ročného muža z Lučenca.

sidlisko sasovaVo štvrtok (28.7.) medzi 12.15 až 17.30 hodinou, obvinený približne 10-krát zatelefonoval na číslo pevnej linky zriadenej v byte na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici, ktorý užíva 87-ročná dôchodkyňa. Uvádzal ju do omylu tým, že sa predstavil ako jej vnuk, ktorý sa dostal do problémov tým, že mal asi pred mesiacom nehodu a potrebuje 4-tisíc eur, pretože mu rodina ženy s dieťaťom do ktorých nabúral robí problémy. Zdôrazňoval, že o tom nesmie nikto vedieť a to ani jeho rodičia, na základe čoho mu poškodená najprv uverila a uviedla, že má doma hotovosť len 2-tisíc eur. Po viacerých telefonátoch jej povedal, že pre peniaze pošle človeka aj s papiermi od notára.

Okolo 17.30 hodine prišiel za ňou muž, ktorý sa predstavil ako „Mesároš“, pričom na jej výzvu, že chce vidieť papier od notára, bez slov a proti jej vôli vstúpil do chodby bytu a zatvoril za sebou dvere, kde bol následne zadržaný príslušníkmi odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, ktorí boli na miesto privolaní dcérou poškodenej. Keďže sa muž pohol smerom ku dverám a snažil sa utiecť, bol zadržaný, pričom pri zadržaní kládol aktívny odpor a z tohto dôvodu mu boli založené putá.

Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca okresného súdu vzal v sobotu 30. júla obvineného do väzby. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Len v minulý štvrtok polícia v kraji zaznamenala celkom tri prípady podomových podvodníkov. „Polícia na objasnení týchto prípadov intenzívne pracuje a zároveň žiadame aj seniorov, aby boli opatrní, aby neodovzdávali a nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú. Najskôr si overte, či naozaj volá Váš príbuzný, ktorý Vás v telefóne žiada o požičanie peňazí na  kúpu auta alebo na iné účely. Zavolajte svojmu príbuznému a nedávajte peniaze do rúk osobe, ktorú nepoznáte, aj keď tvrdí, že ju za Vami posiela Váš príbuzný. Preverte si, či ide o skutočných zamestnancov spoločností, ktorí Vám prišli bez ohlásenia vykonať odpis spotreby vody, plynu, elektriny alebo vyplatiť preplatok. Preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti,“ vysvetľuje a vyzýva hovorkyňa Krajského riaditeľstva Mária Faltániová.