Nielen na Slovensku, ale minimálne aj v Českej republike sa mnoho ľudí hanbí priznať, že si zobrali pôžičku. A je jedno, či to je 8-tisícová pôžička na bývanie alebo 500 eurová pôžička na preklenutie krízy kvôli omeškanej výplate. Ľudia majú vo všeobecnosti problém hovoriť o peniazoch, a to je veľká chyba, pretože aj kvôli tomu je finančná gramotnosť na nízkej úrovni. Preto je dôležité ľuďom neustále pomáhať a rozširovať ich obzory. Napríklad tak, že im poradíte, na čo by si mali dávať pozor pri braní pôžičky, aby sa nedostali do finančných problémov.

euro mena bbonline.sk FRPožičajte si iba toľko, koľko potrebujete

Základom je mať dobre pripravený rozpočet. Idete si brať pôžičku na rekonštrukcie obývačky? Zistite si koľko stoja sedacie súpravy, farby, nová podlaha, obývacia stena a všetko, čo chcete zmeniť. Následne si urobte kalkuláciu už s konkrétnymi výrobkami, o ktoré máte záujem, a presne toľko peňazí si požičajte. Môže sa vám zdať ako dobrý nápad, požičať si o 1000 eur viac a ísť na dovolenku, lenže už po druhej splátke by vám to ako taký skvelý nápad nepripadalo.

Nastavte si správne splátky

Je veľmi dôležité správne nastaviť si splátky. Ale čo je to správne? To je tak, aby ste pôžičku nesplácali zbytočne dlho, kvôli čomu by sa vám predražila na úrokoch, ale zároveň tak, aby ste sa kvôli vysokým splátkam nedostali do finančných problémov. Takže to záleží od vášho rodinného rozpočtu a príjmov. Čím rýchlejšie pôžičku splatíte tým lepšie, ale nemôžete sa kvôli nej dostať do finančných ťažkostí. Ak máte dve a viac pôžičiek a nezvládate ich splácať, vtedy je riešením refinančná pôžička, vďaka ktorej splatíte ostatné pôžičky a splácate iba jednu s výhodnejším úrokom.

Nenaleťte neférovým nebankovkám

Ak chcete iba krátkodobú pôžičku a peniaze potrebujete hneď, nebanková finančná spoločnosť je dobrý riešením. Je však potrebné, aby ste sa vyhli tým, ktoré používajú maličké písmenká na najdôležitejšie časti zmluvy a tie, ktoré vám ponúkajú nevýhodné úroky. Na toto neexistuje žiadny návod, ak budete obozretný a budete konať neunáhlene a racionálne, mali by ste sa tomuto vyhnúť.