Bývanie v bytovom dome nie je len o tom, ako vyzerá a v akom stave je váš byt. Každý bytový dom má predsa aj spoločné priestory, ktoré využívajú všetci obyvatelia, čiže vy a aj vaši susedia. A o tie je potrebné sa starať taktiež.

Pri udržiavaní spoločných priestorov nezabúdajte ani na exteriér

Čo sa týka starostlivosti o spoločné priestory bytového domu, zrejme najviac základnou vecou je vyriešiť upratovanie. Upratovať spoločné priestory môžu buď samotní obyvatelia bytového domu podľa dohodnutého rozvrhu (napríklad, že sa budú meniť po týždňoch, či po mesiacoch), prípadne si na to môžu najať externú firmu. Alebo sa o to môže postarať správcovská spoločnosť. Áno, aj to môže patriť ku komplexnej správe bytových domov.

Možno vám napadne, že platiť za upratovanie je zbytočné. Avšak keby si sumu za takéto služby rozpočítate, zistili by ste, že mesačne to jednu domácnosť bude stáť nie o moc viac, než jedno lahodné cappuccino v kaviarni.

Pri udržiavaní spoločných priestorov bytového domu v reprezentatívnom stave je potrebné nezabúdať ani na exteriér a teda plochu v okolí bytového domu. Je už potom opäť na obyvateľoch, či sa rozhodnú len udržiavať trávnik, alebo budú chcieť skrášliť exteriér bytového domu okrasnou záhradkou. A opäť to budú môcť robiť svojpomocne alebo na to budú niekoho mať.

Kamerový systém môže byť užitočný aj v bytovom dome

Pri starostlivosti o spoločné priestory bytového domu netreba zabúdať ani na zimnú údržbu a rôzne príležitostné opravy. Nič totižto nevydrží večne bez poruchy. A niekedy k tej poruche aj niekto „pomôže“.

Áno, aj to sa v bytových domoch stáva, že spoločné priestory niekto poškodí. Či niekto z nie práve najukážkovejších susedov, alebo niekto, kto v bytovom dome ani nebýva, keď sa niečo takéto stane, vždy je dobré mať o tom záznam.

A preto je dobré zvážiť inštaláciu kamerového systému do bytového domu. Uznávame, že pokryť celé spoločné priestory môže byť nákladné, ale keď budete mať kamery aspoň na prízemí, v suteréne a pred vchodom, resp. vchodmi do bytovky, výrazne tým minimalizujete riziko, že podobné incidenty ostanú bez vinníka.