Do Banskej Bystrice prídu už o mesiac najlepší plavci – prsiari sveta na čele s olympijským víťazom Cameronom van der Burghom. Na štarte sa predstavia aj ďalší majstri sveta a Európy.

Cameron van der Burg
Cameron Van der Burgh – víťaz z Londýna 2012 na 100m prsia.

Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku a za posledné roky si získava aj výrazné meno v zahraničí. Po obnove tunajšej plavárne sa takmer okamžite míting zaradil medzi preteky európskeho formátu. V nedávnej histórii tu plavci z takmer troch desiatok krajín úspešne bojovali o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy. Padali rekordy podujatia i slovenské rekordy.

Tohtoročné podujatie „Banská Bystrica Cup 2015“ sa uskutoční v termíne 28. – 29. marca 2015. Medzinárodná svetová plavecká federácia /FINA/ zaradila toto podujatie do svojho kalendára ako kvalifikačné na Majstrovstvá sveta 2015, ktoré sa budú konať v ruskej Kazani. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na Letnú svetovú Univerziádu 2015 v Gwangju (Kórea), Majstrovstvá sveta juniorov 2015 v  Singapure, ale aj Prvé  Európske hry v Baku (Azerbajdžan) a Európsky olympijský festival mládeže 2015, ktorého dejiskom bude gruzínske mesto Tbilisi.

bbcup2015Organizátori evidujú predbežné prihlášky pretekárov z 18 krajín. Najväčšou hviezdou podujatia bude Olympijský víťaz z roku 2012, trojnásobný majster sveta, či víťaz Svetového pohára z roku 2008 Cameron Van der Burgh z Juhoafrickej republiky. V rokovaní je príchod dvanásťnásobného majstra Európy v krátkom bazéne a osemnásť násobného majstra Európy v dlhom bazéne, majstra sveta z roku 2005 v polohových pretekoch a medialistu z troch ostatných Olympijských hier, ktorým je Lázsló Cseh z Maďarska. Predstavia sa ale aj ďalší svetoví a európski šampióni ako Talian Fabio Scozzoli, Marko Koch z Nemecka či Maďar Gergő Kis.

Na štarte sa predstaví aj reprezentačný výber Slovenskej republiky. Chýbať nebudú ani Tomáš Klobučník a Katarína Listopadová.

„Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Hlavnú cenu podujatia „Banskobystrický pohár“ získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa bodovacích tabuliek FINA. Okrem toho sme pripravili pre najlepších zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za prekonanie každého rekordu podujatia ďalšie finančné prémie,“ približuje riaditeľ pretekov Milan Záborský.

Podujatie sa uskutoční už o mesiac, 28. a 29. marca. V sobotu začne program v krytej plavárni Štiavničky od 14-tej hodiny, v nedeľu potom od 9-tej ráno. Vstup pre verejnosť bude aj tento rok zdarma.