Väčšina programu plánovaného muzikálového festivalu sa presúva z Kúpeľov Sliač späť do Kúpeľov Brusno, kde pôvodne vznikol avšak pre problémy kúpeľov sa vlani presťahoval na Sliač. Aj keď tento ročník pôvodne práve na Sliači plánovali, napokon ho organizátori presúvajú do jeho pôvodného domova, aj keď aj na Sliač čaká časť programu.

Vstupenky, ktoré boli zakúpené do Kúpeľov Sliač ostávajú návštevníkom poduajtia v platnosti aj pre nové miesto konania festivalu. V prípade záujmu o vrátenie vstupeniek je možné postupovať v zmysle pokynov na stránke predajcu ticketmedia.sk.

Fanúšikovia muzikálu stretnú na tradičnom podujatí – Muzikálovom festivale Jozefa Bednárika v dňoch 22. a 23. augusta v Kúpeľoch Brusno. Uskutoční sa tam už trinásty ročník tohto výnimočného podujatia, počas ktorého organizátori opäť odovzdajú aj Muzikálové Brusnice.

“Všetko je tentokrát inak, ako to bolo posledných dvanásť rokov. Tri mesiace sme na festivale nemohli pracovať,” povedal zakladateľ festivalu Ján Kubiš a dodal: “Plánujeme, že festival bude dva dni. Platí to, kým sa vyššia moc nerozhodne inak. Lístky sú v predaji na voľné sedenie, pretože v tomto momente ešte nevieme, aké budú platiť pravidlá koncom augusta, ale máme pripravené rôzne alternatívy.” Návštevníci sa teda môžu plnohodnotne tešiť na dva dni nabité muzikálmi.

Ján Kubiš zároveň zdôrazňuje, že k Muzikálovému festivalu Jozefa Bednárika pristupuje aj s celým tímom s mimoriadnym rešpektom, čo znamená aj to, že sa festival len mesiac pred samotným konaním presunul z Kúpeľov Sliač do Kúpeľov Brusno. „Kúpele Brusno nie sú od júna v konkurze a aj z tohto dôvodu sme sa s novými majiteľmi dohodli na návrate festivalu na toto miesto. Som presvedčený, že Jožko by bol na nás hrdý, že sa vrátime na brusniansku Terasu muzikálovej slávy,“ vysvetlil Kubiš. „Sme radi, že sa festival a duch Jožka Bednárika opäť vráti do Brusna,“ pridala sa aj generálna riaditeľka kúpeľov Pavlína Filipi.

Organizátori pripravili dva ucelené programy. V sobotu, 22. augusta  divákov čaká Pocta Jozefovi Bednárikovi vo forme výberu pesničiek z jeho najznámejších muzikálov a Muzikálové hity Zdeňka Bartáka, teda program s najznámejšími melódiami z muzikálov a filmov, vrátane ochutnávky muzikálu Casanova, ktorý festival uvedie na budúci rok. “Zdeněk Barták pôvodne tento muzikál pripravil ako darček pre majiteľa zámku Hluboká. Až neskôr bol muzikál uvedený do divadiel,” prezradil Ján Kubiš.

Muzikálový festival Jozefa Bednárika bude pokračovať v nedeľu, 23. augusta koncertnými vystúpeniami. Organizátori predstavia mladé talenty aj skúsených hercov z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Sólisti Štátnej opery Banská Bystrica, Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Dušan Šimo, Šimon Svitok a Martina Svitková sa predstavia v operetnom kokteile zloženom z diel skladateľa Franza Lehára. Rodák z Komárna začal komponovať už vo svojich 17 rokoch a svetový úspech dosiahol vo veku 35 rokov, kedy mala premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. Medzi jeho najznámejšie diela patria Paganini, Zem úsmevov, Cárovič či Giuditta.

“Náš festival patrí muzikálovej, divadelnej aj filmovej hudbe. Karel Gott sem teda právom patrí, pretože naspieval skladby do viacerých filmov. Pripomenieme si ho cez jeho piesne v podaní Števa Skrúcaného, Felixa Slováčka, Mariána Vojtka, Patrika Vyskočila, Róberta Haláka, Terezy Králikovej a ďalších,” prezradil Ján Kubiš. Návštevníkov čaká aj tradičné odovzdávanie muzikálových Zlatých Brusníc a Tabule muzikálovej slávy. Jedno z ocenení bude venované in memoriam prvej muzikálovej hviezde Slovenska – Gizele Veclovej. Svoje najvýznamnejšie obdobie kariéry odštartovala na Novej scéne v roku 1952 a miesto prvej dámy slovenského muzikálu získala najmä vďaka stvárneniu Dolly Leviovej v slávnom Hello, Dolly, Pani Higginsovej a Pani Pearsovej v My Fair Lady či Goldy vo Fidlikantovi na streche. “Aj tentokrát postupujem podľa odkazu Jožka Bednárika, ktorý zoznam ocenených už dávno napísal na papier,” dodal Kubiš.

Záver podujatia bude patriť dielu, ktoré odštartovalo nododobú éru popularity tohto žánru a tradičného českého muzikálu. 25. výročie muzikálu Dracula si diváci pripomenú koncertom českých muzikálových hviezdy Mariána Vojtka, Michaely Noskovej, Natálie Grossovej a Lukáša Randáka. Vstupenky na podujatie sú predaji v sieti ticketmedia.sk.

„Radi by sme však vyšli v ústrety aj návštevníkom Kúpeľov Sliač, ktorí sa na podujatie tešili. Do programu festivalu pridávame aj podujatie v piatok 21. augusta 2020, ktorý bude v Spoločenskej dvorane Palace od 19.00 h,“ dodal Kubiš.

Program – Muzikálový festival Jozefa Bednárika 2020

Sobota 22. august 2020 – Kúpele Brusno – Terasa muzikálovej slávy Jozefa Bednárika

17:00 

POCTA JOZEFOVI BEDNÁRIKOVI – Výber pesničiek z najznámejších muzikálov Jozefa Bednárika

AUTOGRAMIÁDA – Pri fotostene v priestoroch LOBBY BARU hotela Poľana

19:30 

MUZIKÁLOVÉ HITY ZDEŇKA BARTÁKA – Najznámejšie melódie s muzikálov a filmov

CASANOVA – muzikál Zdeňka Bartáka a Petra Markova – koncertná ochutnávka. Pozvánka na preloženú slovenskú premiéru na rok 2021.

Nedeľa 23. august 2020 – Kúpele Brusno – Terasa muzikálovej slávy Jozefa Bednárika

od 15.00 h

NOVÉ HVIEZDY – prehliadka talentovaných detí

MUZIKÁLOVÁ NITRA – koncert hercov DAB Nitra

FRANZ LEHÁR – operetný koktail. Spomienka – 150 rokov kráľa operety

KAREL GOTT vo filme – Spomienkový koncert najslávnejších filmových piesni

SLÁVNOSTNÝ CEREMONIÁL – Udelenie Tabule slávy a Zlatej Brusnice

DRACULA 25. výročie muzikálu – koncert Českých muzikálových hviezd