V Brusne, na terase Muzikálovej slávy Jozefa Bednárika sa už čoskoro rozozvučia tóny najkrajších muzikálových a filmových melódií tejto planéty.

Tradičný muzikálový festival Jozefa Bednárika spolu s jeho priaznivcami oslávi prvú desaťročnicu svojej existencie. Tomu samozrejme organizátori prispôsobili aj program. „Po každom ročníku nám návštevníci tvrdia, že prekonať ho bude ťažké a pre nás je samozrejme najväčšou výzvou, dokázať to. Zvlášť tento rok, keď slávime prvé veľké jubileum,“ prezrádza Ján Kubiš z usporiadateľskej agentúry Blue Mark production. Všetko však nasvedčuje tomu, že sa im to znovu podarí. Triumfovať budú už tým, že festival potrvá opäť dva dni a že účinkujúcich bude sprevádzať živá kapela a tanečníci.

V piatok 18. augusta, kedy festival odštartuje, tvorcovia  pripomenú, že predchodcom muzikálu v podobe ako ho poznáme dnes, je kabaret. Ten vznikol koncom osemnásteho storočia a jeho kolískou bol, ako inak Paríž. Preto celý festival otvorí slávny hit Lizy Minnelly Cabaret, v podaní Marcelly Molnárovej. Molnárovej kabaretné „entrée“ pripraví pôdu pre MM kabaret Milana Markoviča. Ten sa so svojou partičkou Petrom Niňajom a Róbertom Puškárom, ktorých nazýva Páni Bratia predstaví v programe Na plnú hu(d)bu.  Záver piatkového programu bude patriť klasickým muzikálom v interpretácii Mirky Partlovej, Andrei Zimányiovej a Lindy Ballovej.

Sobotný program bude dôkazom toho, že muzikálový festival Jozefa Bednárika nadobúda medzinárodný charakter. Do Brusna kvôli nemu pricestuje talentovaná umelkyňa z Francúzka, Linda Genoux, aby v programe Šansóny spod Eiffelovky zaspievala to najlepšie, čo svetu Paríž v tomto smere dal. Za pozornosť iste stojí aj výber najkrajších árií z predstavenia Evanjelium o Márii, ktoré kedysi na Novej scéne režíroval Jozef Bednárik. Vtedy v ňom excelovali Mária Eliášová a Pavol Habera, tentoraz ich zastúpi Jarmilla Hittnerová, Jozef Benedik a ďalší. Ikonickým dielom si v Brusne pripomenú nedožité sedemdesiatiny milovaného Béďa.

Oslavovať sa bude sedemdesiatročná Nová scéna Bratislava svojim prierezom toho naj z ponuky na nasledujúcu už 71. sezónu. Samozrejme nesmie chýbať ani pásmo rozprávkových piesní. V programe Máme rádi pohádky ich budú interpretovať Eva Kleinová, Michaela Sejnová a Peter Strenáčik.

Za pozornosť určite bude stáť aj finále. Program Brusway Hviezdy pod hviezdami bude galakoncertom toho najlepšieho, čo festival počas desiatich rokov uviedol. „Ja sa na tomto festivale zúčastním už po tretí raz a vždy sa sem rada vraciam,“ vyznáva sa jedna z účinkujúcich Mirka Partlová. „Veľmi sa teším, ako si s mojimi kolegami Robkom Halákom a Dáriusom Kočím zaspomíname na krásne skladby z muzikálových klasík ako West Side Story, Cats, či rockovej opery Phanton of the Opera,“ prezrádza obľúbená muzikálová diva na čo sa môžu diváci tešiť.

V Galaprograme ďalej vystúpi Majo Labuda, Jozef Benedik, Tomáš Majláth, Kristína Vrecková, ale aj Štefan Skrúcaný, ktorý už tiež patrí k vzácnym inventárom akcie. „Vždy sa sem veľmi teším. Mám radosť, že tento festival s veľkým úspechom funguje už desať rokov,“ vyznal sa Skrúcaný. Prezradil nám tiež, na čo sa v jeho podaní môžu diváci tešiť. „V závere zaspievam tri piesne. Jedna z nich bude Lipova lyžka, pretože budúci ročník festivalu bude venovaný aj desiatemu výročiu smrti Miška Dočolomanského a piatemu výročiu smrti Jožka Bednárika,“ dozvedáme sa.

Samotný záver bude patriť skutočnej exkluzivitke. Koncertnému vystúpeniu hlavnej hviezdy, spevákovi rockovej skupiny Kabát Josefovi Vojtekovi. Počas ostatných rokov sa mu podarilo vybudovať aj pozoruhodnú muzikálovú kariéru a s tými najúspešnejšími kúskami z muzikálov Čas ruží, Casanova, Mona Lisa, Hamlet, Krysař, či Mefisto sa predstaví aj slovenským fanúšikom v Brusne.

Aj tentoraz usporiadatelia počas konania festivalu ocenia významné osobnosti a inštitúcie, ktoré sa výrazným spôsobom pričinili o podporu a vzlet muzikálového umenia. Kto konkrétne tento rok získa Tabuľu slávy a Brusniansku brusnicu, je však zatiaľ veľkou neznámou. „Je to prekvapenie. Prezradím len to, že sme opäť, tak ako minulý rok načreli do tých najvyšších sfér. Vlani sa nám podarilo zaslzaviť oči Jána Grešša a verím, že tento rok sa nám to podarí opäť, pri ďalšom ocenenom umelcovi. Nechajte sa prekvapiť,“ navnaďuje nás hlavný usporiadateľ muzikálového festivalu Jozefa Bednárika Ján Kubiš.