Horská záchranná služba informovala o náročnej záchrannej akcii v Nízkych Tatrách, ktorá sa uskutočnila v stredu 27. januára popoludní po tom, čo svedkovia nahlásili pád muža z vrcholu Ďumbiera. Na akcii spolupracovalo vyše 20 profesionálnych aj dobrovoľných záchranárov HZS.

Ako informovala Horská záchranná služba na sociálnej sieti, muž podľa svedkov spadol so snehovým prevejom do severnej steny a nemali s ním žiadny kontakt. Na hrebeni najvyššieho vrcholu Nízkych Tatier v tom čase fúkal silný nárazový vietor a bola slabá viditeľnosť. Kvôli tomu nebolo možné využiť pomoc leteckej techniky.

„Prvá skupina záchranárov HZS z Nízkych Tatier sa aj za pomoci snežného pásového vozidla prevádzkovateľa strediska vyviezla na Chopok, odkiaľ pokračovala pozemne na Ďumbier, druhá skupina postupovala Jánskou dolinou pod severnú stenu. Silný nárazový vietor a množstvo nového snehu komplikovali záchranárom postup. Z miesta pádu turistu vykonali záchranári HZS spusty lanovou technikou do severnej steny Ďumbiera v dĺžke 300 metrov. Muža našli približne 100 metrov pod stenou, na povrchu odtrhnutej lavíny,“ informuje Horská záchranná služba.

Muž mal podľa horských záchranárov napriek vážnemu pádu v čase nájdenia zachované základné životné funkcie. Záchranári mu okamžite poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a zateplili. Na nosidlách ho následne transportovali do Jánskej doliny, kde už muža prevzala posádka rýchlej lekárskej pomoci, s ktorou pokračoval do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.