Quantcast

Operu Don Giovanni zložil slávny skladateľ na objednávku v Prahe, kde bola premierovaná 29. októbra 1787 v pražskom Stavovskom divadle, kde ju sám autor aj dirigoval.

Don_Giovanni_A4Mozart neskôr, pri príležitosti jej premiéry vo Viedni 7. mája 1788, napísal dve nové árie: pre Ottavia a Elvíru a duet medzi Leporellom a Zerlinou. Námetom pre hlavnú postavu tejto opery, ktorá patrí medzi 10 najhranejších, je legendárny Don Juan.

Diváci v multikine CINEMAX Banská Bystrica si ju budú môcť vychutnať v priamom prenose z Royal Opera House z Londýna. Mozartova úžasná tragikomédia režisérom ponúka bezmedzné možnosti. Kasper Holten sa rozhodol ju zrežírovať po svojom režisérskom debute opery Eugen Onegin, ktorú mali diváci kín možnosť vidieť v januári 2014.

Don Giovanniho dôraz na sexuálny život sa presunul do inej roviny, prostredníctvom ktorej jeho sukničkárstvo prezentuje ako pokus odvrátiť jeho vlastnú smrteľnosť. Každá žena, ktorú zvedie reprezentuje život, ktorý by mohol viesť. Hoci ide o ponurý kúsok, Holten sa ho rozhodol odľahčiť pomocou znamenitého obsadenia – v hlavných úlohách sa predstavia Mariusz Kwiecien, jeden zo svetovo najznámejších predstaviteľov hlavnej postavy Dona Giovanniho, Alex Esposito ako energický Leporello a oceňovaná francúzska sopranistka stvárňujúca Donnu Elvíru – Veronique Gens. O výpravu sa postaral Es Devlin a dirigentom je Antonio Pappano.

Využite možnosť kúpiť si lístok v predpredaji za 10,90, v deň konania opery bude stáť 11,90! S lístkom z akéhokoľvek predchádzajúceho predstavenia Artmax balet, alebo Artmax opera získavate jednorázovú zľavu 0,70 €