V kancelárii ľudia trávia značnú časť dňa, navyše do istej miery ovplyvňuje ich produktivitu. Aký priestor má pozitívny vplyv na výsledky jedinca? Nahliadnite s nami pod pokrievku aktuálnych trendov vo svete dizajnu a zariaďovaní moderných pracovní. Nechajte sa inšpirovať a zariaďte si pracovňu, v ktorej je radosť mieriť do cieľa a plniť pracovné povinnosti.

Workplace experience. Súhrn pocitov, emócií a nálady, ktorú ovplyvňuje pracovné miesto a okolie v blízkosti pracovníka. Či už pracujete doma alebo v kancelárii, je dobré cítiť sa dobre a mať okolo seba vzdušný a funkčný priestor. Pocity, ktoré máte v tomto kúte interiéru, sa totiž dosť často odrážajú na pracovných výsledkoch. Aké trendy panujú v budovaní ideálnej kancelárie?

Kreatívne hrádky s priestorom

Kdeže, už dávno neplatí, že kancelária rovná sa miestnosť. Vďaka vychytávkam na trhu môžete vykúzliť pracovný kút aj v preplnenej miestnosti. Oddeliť miesto pre prácu možno paravánom, nábytkovými solitérmi, závesmi, ale aj posuvnými stenami, rastlinami alebo len náznakom. Existujú už aj mini pracovne, ktoré dokonca môžete umiestniť do priestoru – ide o presklené moderné kurníky, v ktorých môžete ničím nerušení pracovať. Táto možnosť nie je pre každého, ale kreativitu tvorcom rozhodne nemožno uprieť.

Je čas stáť namiesto sedenia!

Hodiny sedenia sa často odrážajú na zdravotnom stave zamestnanca. Pracujete aj vy v sede? Bolí vás chrbát? Potom by aj vaše pracovné zázemie znieslo menšiu úpravu v duchu trendov – a síce atraktívny vysoký stôl, určený pre prácu v stoji. Ak navyše potrebujete prácu v sede a v stoji kombinovať, potom môžete do pracovne zaobstarať špeciálny nastaviteľný stôl, ktorý možno kedykoľvek počas dňa posunúť do výšky – uľavíte chrbtu a hneď sa vám bude lepšie pracovať. Ostatne, presvedčte sa sami.

Technika pri ruke

Ani v minimalistickej kancelárii nesmie byť núdza o nevyhnutných pomocníkov, ktorých potrebujete pre vašu prácu. Spravidla sa okrem počítača nezaobýdete bez tlačiarne, kopírky, skenera. Ale prečo to nemať v jednom? Ako vybrať tú pravú tlačiareň do pracovne? Je potrebné voliť medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou. Vyberať by ste však mali nielen podľa základného rozdelenia, ale tiež podľa rozmerov, funkcií a dôležitých parametrov. Moderné prístroje sú našťastie mnohokrát multifunkčné – v kancelárii tak zaberie miesto iba jeden produkt, ktorý však zvládne úkony, ako sú tlač, skenovanie aj kopírovanie. Pozor si však dajte na výber vhodných tonerov do tlačiarne – vyberajte vždy tonery, ktoré vám zaistia životnosť tlačiarne aj požadovanú kvalitu tlače.

 TIP: Viete, že originálne a spotrebované tonery niektorí predajcovia vykupujú? Výkup použitých tonerov šetrí životné prostredie, navyše si tak môžete zaobstarať lacnejšie nové náplne. Ušetriť tak môžete aj na tlači.

Ergonomický nábytok

Pri práci nejde len o vzhľad nábytku, ale predovšetkým o ergonómiu – teda o jeho prispôsobenie telu a jeho potrebám. Tieto vlastnosti by mala odrážať kancelárska stolička či kreslo. Moderné kancelárske stoličky už sú tak prepracované, že spravidla skvele vyzerajú a umožňujú odpočinok rukám, nohám i chrbtici. Môžu za to prepracované podrúčky a podnožky, opierka hlavy i hojdací systém, ktorý vám uľahčí pohojdávanie ako náhradu mierneho pohybu. Niektoré stoličky sú vybavené systémom pre posilnenie niektorých svalov – trúfli by ste si pri zamestnaní pracovať nielen na zadaných úlohách, ale aj na svojom tele?

Svetlo, vzdušnosť, otvorenosť

Kľúčovým prvkom moderných pracovní je minimalizmus – a to či už sa zamyslíte nad zdieľanými priestormi, korporátnymi open space miestami alebo domácimi pracovňami. Pre architektov je dôležitý predovšetkým prísun prirodzeného denného svetla, ktoré vo večerných hodinách nahrádzajú prepracované svetelné systémy. Minimalizmus, ktorý patrí medzi obľúbený smer návrhárov interiérov, boduje tiež pri budovaní pracovného zázemia. Nábytok je vzdušný, kancelárie sú priestranné a umožňujú voľný tok energie. Pracovníci tak nemajú pocit zahltenia, naopak sa v otvorených priestoroch cítia lepšie.

Čo nesmie chýbať?

Zhrnuté a podčiarknuté: v trendy kancelárii prevažuje skôr nábytok čistých línií, ktorý pomáha zachovať vzdušnosť priestoru. Okrem modernej techniky a výbavy zamestnancov či podnikateľov by nemalo chýbať ani kvalitné osvetlenie. Pri ruke je však potrebné mať aj dostatok úložného priestoru. Stále obľúbené sú jednoduché kontajnery, komody alebo predelové steny, ktoré vytvárajú dostatok miesta pre ukladanie dokumentov alebo potrebných vecí. Nakoniec by však nemala chýbať ani toľko dôležitá zeleň – tá totiž uľaví unaveným očiam, oživí pracovné miesto a dodá mu tú pravú pozitívnu energiu. To, aby bol pracovný zážitok nakoniec skutočne príjemný.