Tento týždeň sa v Bratislave a v Břeclavi koná prestížny hokejový turnaj s názvom Memoriál Ivana Hlinku, ktorého pravidelným účastníkom je aj výber Slovenska do 18 rokov. Práve naši hokejisti do 18 rokov len nedávno pobláznili takmer celé Slovensko počas Majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v Poprade a Spišskej Novej Vsi.

Síce tam nevystúpili na medailový stupienok, no svojou hrou a ofenzívnym herným prejavom si získali srdcia fanúšikov. Memoriál Ivana Hlinku každoročne odštartuje novú reprezentačnú sezónu tejto vekovej kategórie a svoju šancu dostali momentálne hlavne chlapci narodení v rokoch 2000, či 2001.

Jedným z nich je aj talentovaný obranca Adam Kobolka, ktorý v minulej sezóne obliekal dres HC ’05 Banská Bystrica v dorasteneckej kategórii. Adam si počas hektického programu celého turnaja našiel chvíľku na krátky rozhovor.

Adam je rodák z Ružomberka, a tak nás hneď na úvod zaujímalo, ako sa zrodil jeho prechod pod Urpín. Za všetkým podľa jeho slov stojí výber strednej školy. Vyskúšal talentové skúšky na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici a keď uspel, rozhodol sa pre pôsobenie v novom tíme. V základnej časti zaznamenal v 44 zápasoch 17 bodov a aj keď sa mužstvu tímovo nedarilo, v baráži o udržanie prispel piatimi bodmi v piatich zápasoch.

V novej sezóne by si rád zahral o stupienok vyššie: „Bude záležať na trénerovi a jeho rozhodnutí, ale veľmi rád by som si zahral za juniorku.“

Vedenie HC ’05 Banská Bystrica v lete výrazne posilnilo trénerskú lavičku práve v juniorke, keď podpísali zmluvu s Norbertom Javorčíkom. To môže byť pozitívom pre Adama, nakoľko ho Javorčík momentálne vedie aj vo výbere do 18 rokov. Pri otázke ako by opísal najsilnejšie stránky trénera Nora Javorčíka povedal: „Je to skúsený tréner, presne vie čo chce od hráčov. Vie povzbudiť aj keď sa nedarí, ale hlavne od nás požaduje neustálne pozitívny prístup za každých okolností. Dodáva nám sebavedomie. Som veľmi rád, že pod ním môžem hrať.“

Tréner Norbert Javorčík a jeho asistent Ján Pardavý na svetelnej tabuli počas turnaja.

Adama sme sa následne pýtali, ako sa mu páči mesto a ako zvykne tráviť svoj voľný čas. „Banská Bystrica je pekné mesto. Voľného času až toľko nemám, trénujeme obvykle ráno aj poobede, pomedzi to je škola.“ V doraste ho podľa jeho slov prijali dobre, pochválil skvelú partiu a dodal, že od prvého momentu sa cítil v tíme fajn.

Reč padla aj na to, či by mohol A-tím HC ’05 v novej sezóne obhájiť titul a ako vidí svoje šance, aby sa prípadne v budúcnosti presadil medzi seniormi. „Aj napriek tomu, že káder sa pred novou sezónou obmenil, verím v obhajobu titulu. Mužstvo je znovu dobre zložené, majú na to. Bolo by skvelé, keby som si v budúcnosti zahral za „áčko“. Vnímam aj ten fakt, že mladým hráčom dávajú šancu. V klube je o nás dobre postarané aj po materiálnej stránke, na nič sa nemôžem sťažovať.“

Adam Kobolka v akcii.

Zo zahraničných kariérnych možností sa mu najviac pozdáva Švédsko, o ktorom dostal len pozitívne ohlasy na úroveň a možnosti ligy. Okrem presadenia sa v juniorke si chce splniť ešte jeden tohtosezónny cieľ. „Určite sa chcem dostať na MS do 18 rokov, je to sen asi každého hráča.“

Adam svojimi výkonmi v základnej skupine aj napriek vysokým prehrám nesklamal a je teda možné, že sa tento rok naozaj objaví v Extralige juniorov a pokiaľ sa mu bude dariť, tak by si mohol splniť aj svoj cieľ o účasti na MS do 18 rokov.