Ako fungujú médiá, ako vyberajú a spracúvajú témy, ako sa odfotí a upraví novinárska fotografia, či  točí video? Bližšie k odpovediam na tieto otázky už majú mladí študenti, ktorí v sobotu popoludní navštívili priestory Obchodnej akadémie na Tajovského ulici v Banskej Bystrici.

Jaroslav Dodok, Matúš Dobrík, Lukáš Radnóty a Lucia Macúchová sú študenti tejto školy, ktorí spoločne s Markom Gajdošom z Gymnázia A. Sládkoviča a Michaelou Beňuškovou zo ZŠ Radvaň  pripravili prvý ročník podujatia s názvom Press Day.

„Myšlienka vznikla v hlavách nás študentov, pretože nás samých zaujímala žurnalistika a preto sme si povedali, že by sa o nej malo dozvedieť viac ľudí. Takisto si ju vyskúšať v praxi,“ povedal pre BBonline.sk organizátor podujatia Jaroslav Dodok s tým, že prvého ročníka sa zúčastnila takmer šesťdesiatka mladých ľudí. Tí neboli len z miestnych škôl, ale aj z Rimavskej Soboty, Kremnice, Revúcej a blízkeho okolia.

„Študenti mali najskôr prednášku o žurnalistike všeobecne, ktorú viedol Juraj Spuchľák (Rádio Lumen), ďalším bolo spravodajstvo v televízii, ktorú mal Jakub Bubeník (TV Markíza), fotografický workshop viedol Dušan Hein (TASR), Monika Obrtalová viedla multimediálny workshop, rozhlasový workshop viedli Miroslav Debnár a Marta Výbošťeková (RTVS – SRo) a Vladimír Kružic kameramanský workshop,“ priblížil Dodok.

Podujatie vzniklo s podporou projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, zameraného na podporu kvality práce s mládežou, ktorý organizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže s podporou z Európskeho sociálneho fondu.