Koncom augusta sa v Púchove konalo reprezentačné sústredenie hráčov futsalu U19 (ročníky narodenia 2000 a mladší). Na sústredení mala MIBA Banská Bystrica trojnásobné zastúpenie, keď asistenta reprezentačného trénera Martina Majlinga tentokrát doplnila dvojica hráčov Ján Kráľ a Lukáš Bobek.

Týmto sústredením sa začal náročný program pre chalanov, z ktorých len desiatka pôjde v októbri na Olympijské hry mládeže do Argentínskeho Buenos Aires. Následne po niekoľkých sústredeniach a prípravných zápasoch sa v marci odohrá historická kvalifikácia na Majstrovstvá v Európe vo futsale za účastí top osem družstiev Európy. Na sústredenie tréneri nominovali 16 hráčov a štyroch brankárov, pričom ďalší dvaja stabilní hráči boli ešte ospravedlnení.

„Sústredenie spojené s prípravným zápasom s MŠK Žilina prebehlo bez problémov a splnilo náš zámer vidieť viac nových chalanov a urobiť si obraz o ich futsalovej úrovni. Tréningové jednotky nám ukázali, ako sú na tom chalani po individuálnej kondičnej, technickej, ale aj taktickej stránke. Na sústredení mohli opäť ďalšie skúsenosti čerpať aj naši chalani ako Janko Kráľ a premiérovo aj Luky Bobek,“ povedal tréner Martin Majling.

„Z môjho pohľadu to bolo dobré sústredenie s kvalitnými tréningovými jednotkami a so zápasom proti MŠK Žiline. Ako tím sme sa opäť zlepšili a nacvičili niektoré nové veci už aj s niektorými novými hráčmi. Mne osobne sa trénovalo veľmi dobre aj s novými aj so starými hráčmi a toto sústredenie som si užil,“ uviedol Jan Kráľ.

„Mrzí ma neúčasť pôvodne nominovaného brankára Miša Greška kvôli povinnostiam na veľkom futbale. Som rád, že v každej vekovej kategórii máme jedného alebo dvoch hráčov v širšej reprezentácii, čo nám pomáha v ich napredovaní aj na klubovej úrovni. Navyše majú chalani možnosť zahrať si prostredníctvom reprezentácie proti tímom ako Francúzsko, Španielsko, či Portugalsko, s ktorými sme si za posledné dva roky zmerali sily. Pevne dúfam, že v budúcnosti záujem o futsal aj v našom meste ešte vzrastie a budeme mať ešte viac kvalitných mladých hráčov. Tí, ktorí stále váhajú či futsal vyskúšať, určite nemusia mať strach a odporúčam im minimálne vyskúšať jeden alebo dva tréningy,“ dodal Majling.

Už v piatok odštartuje MIBA sezónu doma proti Barabérom

V rámci prvého kola Varta futsal ligy privíta MIBA Banská Bystrica nováčika z Bratislavy. Banskobystrickí futsalisti sa doposiaľ stretli s Barabérmi dvakrát, obidva dueli vyhrali.

Už aj Banská Bystrica bude mať Brazílčanov, keď sa rozhodlo vedenia MIBY angažovať dvoch hráčov, ktorí budú k dispozícii na prvý zápas.