Jubilejný Minifestival európskeho filmu 7×7 láka skvelými dielami európskych tvorcov. V Banskej Bystrici sa naň môžeme tešiť od 23. mája.

festival„Náš film hovorí, že nakoniec sa vždy nájde pár ľudí, alebo aspoň jeden, pre ktorého je pravda dôležitejšia než lživý mýtus, povedal scenárista a režisér Petr Zelenka o svojom najnovšom diele Stratení v Mníchove, ktoré bolo otváracím filmom už 10. ročníka Minifestivalu európskeho filmu 7×7. Organizátormi festivalu sú Úrad vlády Slovenskej republiky, Zastúpenie Európskej komisie v Slovenskej republike, kancelária Creative Europe Desk Slovensko a Continental film.

V rámci festivalu bude od štvrtka 5. mája do stredy 22. júna premietnutých sedem kvalitných európskych filmov v siedmich slovenských mestách. Po Bratislave, kde sa filmy premietali od štvrtka 5. do soboty 7. mája prichádzajú na rad mestá Nitra (16.-18.5.), Banská Bystrica (23.-25.5.), Prešov (30.5.-1.6.), Poprad (6.-8.6.), Žilina (13.-15.6.) a Košice (20.-22.6.).

Okrem vyššie spomínanej snímky, Stratení v Mníchove, ktorá je komédiou až groteskou, pohybujúcou sa v niekoľkých časových a žánrových rovinách, festival ponúkne aj nemeckú drámu Fénix, dánsko – islandský film Fúsi, na Zlatú palmu nominovanú snímku Mladosť od režiséra úspešného filmu Veľká nádhera Paola Sorrentina, ale aj animovanú veselú postavičku ovečky Shaun a ďalšie filmové skvosty nedávneho obdobia.

Festival sa realizuje pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Dušana Chreneka. Vstup na filmy premietané v rámci festivalu 7×7 je VOĽNÝ! Rezervácia vstupeniek online alebo alebo na pokladniach jednotlivých kín CINEMAX.

INFORMÁCIE O FILMOCH A PROGRAM FESTIVALU

FÉNIX (Phoenix

Nemecko; 2014, 98 min., r. Christian Petzold

Jún 1945. Domov do Berlína sa vracia zranená a zjazvená Nelly, ktorá prežila Osvienčim. Nelly sa ešte úplne nezotavila po operácii tváre a navzdory varovaniam sa vydáva hľadať svojho manžela Johnnyho, životnú lásku. Nellyina rodina zahynula počas holokaustu a Johnny je presvedčený, že neprežila ani jeho manželka. Keď ho Nelly konečne nájde, Johnny netuší, že ide o jeho manželku a vidí v nej len ženu, ktorá sa na Nelly podobá. V nádeji, že tak získa dedičstvo jej rodiny, navrhuje Nelly, aby na seba vzala identitu jeho zosnulej ženy…

FÚSI (Fúsi)
Dánsko, Island; 2014, 94 min., r. Dagur Kári

Fúsi, zavalitý štyridsiatnik a hlavný hrdina filmu, žijúci sám so svojou matkou, zbiera odvahu konečne vstúpiť do dospelého sveta. Doteraz prechádzal životom ako námesačný, jeho všedné dni ovládala rutina práce na letisku a stavanie papierových modelov tankov z druhej svetovej vojny. Potom ale do jeho života nečakane vtrhne žena a Fúsi sa musí zmeniť. Pretože životu sa nemôžete vyhýbať večne.

MLADOSŤ (Youth)

Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko, Veľká Británia, 2015, 118 min, r. Paolo Sorrentino

Dvaja starí priatelia, dirigent Fred Ballinger a filmový režisér Mick Boyle, sa stretávajú na každoročnom pobyte v luxusnom kúpeľnom hoteli vo Švajčiarskych Alpách. Medzi liečebnými kúrami spomínajú na svoje pestré životy a uvažujú o živote, starobe, mladosti, kráse, kreativite, skrátka o všetkom, čo zaháňa myšlienky na blízky koniec.

OVEČKA SHAUN VO FILME (Shaun the Sheep the Movie)
Veľká Británia, Francúzsko; 2015, 90 min., r. Mark Burton, Richard Starzack

Život na farme je nekonečná nuda. Každý deň plynie v rovnakom rytme, Shaun musí poslúchať a robiť, čo farmár prikáže. Mať tak jeden jediný deň voľna! To chce poriadny plán, takže Shaun vymyslí spôsob, ako mať zase jeden deň na oddych. Ale aj plánovať je treba vedieť a každý plán sa môže zvrtnúť! Farmár sa ocitá vo veľkomeste a ovečky sa vydávajú ho hľadať a doviezť domov. Na záchrannej výprave ich čaká množstvo dobrodružstva…

STRATENÍ V MNICHOVE (Ztraceni v Mnichově)
Česká republika, 2015, 105 min, r. Petr Zelenka

Sir „P“, deväťdesiatročný papagáj šedý, ktorý kedysi patril Edouardovi Daladierovi, sa na pozvanie riaditeľa Francúzskeho kultúrneho inštitútu ocitne v roku 2008 v Prahe ako živá relikvia z dôb Mníchovskej dohody. Sir „P“ po Daladierovi jeho hlasom dodnes opakuje niektoré dôležité vety a prehlásenia. Papagája za dramatických okolností unesie český novinár Pavel a na základe papagájových kontroverzných citácií rozpútava medzinárodný politický škandál.

ZABIJACI (Fasandræberne)
Dánsko; 2014, 119 min., r. Mikkel Nørgaard

Hoci je oddelenie “Q“ momentálne zavalené viac ako päťdesiatimi nedoriešenými prípadmi, jeho šéf Carl Mørck sa rozhodne prísť na koreň jednému, dvadsať rokov starému, prípadu, ktorý sa týka vraždy dvojčiat Thomasa a Marii Jongersonových. Stopy tohto starého prípadu, ktorý si Carla a jeho tím prakticky našiel sám, zavedú detektívov do kruhu spoločenskej smotánky, ktorá tvorila pred dvadsiatimi rokmi triedu študentov z vyššej spoločenskej vrstvy a ktorá si doteraz bezstarostne užíva slobodu.

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON (Le tout nouveau testament)
Belgicko, Francúzsko, Luxembursko; 2014, 113 min., r. Jaco Van Dormael

Boh existuje. Žije v Bruseli, je poriadne neznesiteľný a celý deň len sedí za počítačom. Jeho syna už poznáte, tak sa pozrieme na jeho dcéru – a výsledkom je komédia, postavená na skvelom scenári, ktorá pracuje tak s poetickými a vizuálne uhrančivými pasážami, ako i šikovnou situačnou komikou.

PROGRAM FESTIVALU V BANSKEJ BYSTRICI

Pondelok 23. mája
18.00 h, Fénix
20.00 h, Stratení v Mníchove

Utorok 24. mája
18.00 h, Fúsi
20.00 h, Mladosť

Streda 25. mája
16.00 h, Ovečka Shaun
18.00 h, Zbrusu nový zákon
20.30 h, Zabijaci