Druhý májový víkend sa bude niesť v znamení Dňa matiek. Do najväčšej oslavy tohto sviatku na Slovensku, ktorou je podujatie Míľa pre mamu, sa opäť zapojí aj Banská Bystrica, ale tiež Sliač a Brezno. 

Míľa pre mamu, zábavné popoludnie pre malých i veľkých, sa už tradične koná v predvečer Dňa matiek (druhá májová nedeľa), tentoraz v sobotu 12. mája. Podujatie, ktoré od roku 2004 organizuje Únia materských centier, spája v jeden deň tisíce ľudí na rôznych miestach Slovenska ale aj v zahraničí, s cieľom v jeden deň povýšiť materstvo na najvyššiu hodnotu v spoločnosti. Vlani sa do Míle pre mamu zapojilo 53 miest z rôznych kútov Slovenska, ako aj mestá Přerov (ČR), Dublin (Írsko) a Báčsky Petrovec (Srbsko) – spolu 28 351 účastníkov a účastníčok, z toho 27 748 na Slovensku.

Míľa pre mamu 2018 sa uskutoční v 49 mestách na Slovensku, v írskom Dubline a v Přerove v Čechách. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

https://www.youtube.com/watch?v=MaCBCYl5KK4

Míľová prechádzka v bystrickom parku

Banskobystrická Míľa pre mamu sa bude konať v Mestskom parku. V programe, ktorý sa začína o 15:00 h a ktorý moderuje Marianna Kovačechová, vystúpia deti a rodičia z Hudobnej školy Yamaha, deti zo ZŠ Sitnianska, mamičky z Rodinného centra Hviezdička, deti z CVČ Havranské aj skupina Traband. Míľová prechádzka, zážitková trasa, ktorú malí aj veľkí môžu absolvovať peši, na kolobežke či bicykli, na korčuliach, v kočíku alebo aj na invalidnom vozíku, sa začne o 16:00 h v parku. Registrácia účastníkov prechádzky je od 15:00 do 16:55 h.

Na podujatí v parku nebude chýbať ani strollering – preteky kočíkov, ale ani cukrová vata, skákacie hrady, maľovanie na tvár či zábavné stanovištia s Červeným krížom pre deti, ktoré iste poteší aj jazda na koni, dielničky, rôzne pohybové aktivity či sokoliari. Mamičky zas rady využijú líčenie a diagnostiku pleti od známych kozmetických firiem. Uskutoční sa aj zbierka na podporu centier Ďakujem, že si, mama.

Banskobystrická Míľa pre mamu sa bude konať pod záštitou primátora mesta Jána Noska. Organizačne ju zabezpečujú maminky z Materského centra Mamina a Rodinného centra Hviezdička.

Míľa pre mamu aj v Sliači a Brezne

Do tohtoročnej Míle pre mamu sa zapojili aj mestá Sliač a Brezno. Oslava Dňa matiek v Sliači sa začína o 14:00 h, prechádzka po trase jednej míle štartuje o 16:15 h. Organizátori sliačskej míle pozývajú účastníkov a účastníčky na výstavu Čo dokážu ruky mamy, na cyklistické podujatie Spoznajme sa na bicykli a kultúrny program Všetkým mamám sveta, v ktorom účinkujú deti miestnych materských a základných škôl, ako aj deti zo sliačskej ZUŠ-ky a z klubu Fresh Dance. Ďalej to bude Klauniáda Bachroša a Smieška a koncert country skupiny Prievan. Chýbať nebudú rôzne detské atrakcie, súťaže či ukážky akcie miestnych hasičov. To všetko v sobotu 12. mája na ihrisku pri ZŠ A. Sládkoviča v Sliači.

V Brezne si na druhú májovú sobotu venovanú mamám pripravili program, ktorý poteší a pobaví nielen mamy ale celé rodiny. Podujatie Míľa pre mamu sa uskutoční od 16:00 h na Námestí M.R. Štefánika. Budú tam aj mega bubliny, skákací hrad, chodúle, sladká dielňa, horskí záchranári aj požiarnici, ale aj kúzelník, mažoretky a všeličo iné. Bude sa spievať aj tancovať a batoľatá budú pretekať.

Viac informácií o podujatí Míľa pre mamu nájdete na www.materskecentra.sk