Známy lev parížskych salónov, šarmantný a inteligentný, no najmä mimoriadne obľúbený spoločník. Spoznajte osobný život jednej z najväčších postáv slovenskej modernej histórie inak ako zo školských lavíc a životopisných kníh.

Už na júlovom Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou autorka knihy o M.R. Štefánikovi Posol hviezdnych diaľav II. a šéfredaktorka Časopisu Bradlo Mária Gallová predstaví Milana Rastislava Štefánika ako človeka „z mäsa a kostí“, ktorý miloval život.

Muž menom Milan Rastislav Štefánik

Človeka ovplyvňujú ľudia, s ktorými sa počas svojho života stretne. Niektorí v nás zanechajú väčšiu stopu, iní sa zas na krátku chvíľu v našich životoch len mihnú. Inak to nebolo ani v živote velikána našich moderných dejín, Milana Rastislava Štefánika. Tak ako on ovplyvňoval životy iných, aj jeho osobný a profesný život ovplyvnilo niekoľko žien, ktoré v ňom zanechali nezmazateľnú stopu. S niektorými ho spojilo vrúcne priateľstvo, pričom viaceré z nich si získali aj jeho srdce, ďalšie však odhodlane podporovali jeho myšlienky, a to aj ako mecénky.
Čím bol tento muž pre ženy taký príťažlivý? V čom tkvie tajomstvo jeho úspechu u opačného pohlavia? Z jeho zachovanej osobnej korešpondencie vieme, že aj po tom čo sa cesty s mnohými z nich nadobro rozišli, vždy na neho spomínali prinajmenšom priateľsky.

Podľa Márie Gallovej aj napriek nízkemu vzrastu (len 160 cm), útlej postave (váha asi len 60 kg) a stopám na tvári po kiahniach, dokázal zaujať nejednu vychýrenú krásavicu z dobre situovaných rodín v Európe. „Napriek tomu Štefánik nikdy nezažil život vo dvojici, po boku milovanej ženy s vlastnými deťmi,“ konštatuje ďalej Mária Gallová a pripomína, že Štefánik bol presvedčený, že nemá právo na radosť a osobné šťastie, pokiaľ iných povoláva do vojny za svoju vlasť. Jeho politické a tiež aj osobné plány či už na sobáš a založenie vlastnej rodiny zmarila tragická letecká havária, ktorá na jednej strane pripravila Slovákov o vizionára a popredného národovca a na druhej strane Giulianu Benzoni o životnú lásku a snúbenca.

„Spoznať skutočný obraz človeka a jeho života je veľmi ťažké. Ťažšie je to o to viac, ak ide o osud človeka, ktorého život, ale aj on samotný, sa stali výnimočným symbolom pre celý národ. Skutočného Milana Rastislava Štefánika prekrývajú a rozmazávajú mnohé legendy a schémy, pričom zakrývajú to najvzácnejšie – človeka so vzácnymi vlastnosťami a hodnotami. Cieľavedomého človeka pozitívnych hodnôt a veľkých činov,“ pozýva spoznať životný príbeh politika, diplomata, astronóma, generála, ale predovšetkým človeka, v stredu 25. júla 2018 o 17-tej hodine všetkých školopovinných, ale aj tých skôr narodených riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.