Hokejový majster sveta, víťaz Stanley Cupu i majster slovenskej ligy. Meno Michala Handzuša sa aj v konkurencii silnej hokejovej generácie stalo na Slovensku pojmom na ľade i mimo neho.

Na definitívne rozhodnutie Michala Handzuša sa čakalo dlhšie a aj keď by ho ešte banskobystrickí hokejoví fanúšikovia radi videli na ľade, 26-ka vešia korčule na klinec.

Michal Handzuš začínal s hokejom v banskobystrickej Iskre. Od roku 1997 pôsobil v zámorskej NHL, kde zotrval takmer nepretržite až do roku 2014. Na sklonku svojej kariéry v NHL získal s Chicagom Blackhawks Stanley Cup. Od roku 2014 bol súčasťou tímu banskobystrických baranov, s ktorými napokon dosiahol aj na posledný veľký cieľ v kariére – domáci titul. Ten získal v sezóne 2016/2017. Potom sa už aktívne na ľad nevrátil, aj keď sa o jeho opätovnom zapojení k tímu ešte neustále špekulovalo. Sám však avizoval, že chce venovať čas najmä rodine a doliečeniu starých zranení.

Nečakane v trénerskej úlohe na lavičke baranov počas tohtoročných olympijských hier.

Dlhé roky bol zároveň neodmysliteľnou súčasťou slovenskej reprezentácie, s ktorou získal v roku 2002 titul majstrov sveta a strieborné medaily na svetovom šampionáte v roku 2000 a 2012.

Na vlaňajšom Nemeckom pohári si vyskúšal aj úlohu asistenta reprezentačného trénera Craiga Ramseyho. Počas tohtoročných zimných olympijských hier sa nakrátko postavil aj na lavičku HC ’05, kde spolu s Rastislavom Paľovom a Norbertom Javorčíkom zaskakovali počas reprezentačných povinností za Vladimíra Országha.

V roku 2016 obdržal Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné osobné zásluhy o rozvoj v oblasti športu a za významné šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. V posledných rokoch sa už Handzuš čoraz viac angažoval aj v hokejovom hnutí a pravidelne sa vyjadruje aj k verejnému dianiu.

Trojica azda  najznámejších tvárí banskobystrického hokeja za uplynulé dve desaťročia – Richard Zedník, Michal Handzuš a Vladimír Országh spolu pri zisku titulu HC ’05 v sezóne 2016/2017.

Aj keď napokon definitíva nepadla po rozbehnutej sezóne, na fanúšikov Michal Handzuš a ani hokejový klub HC ’05 nezabudli. Oficiálna rozlúčka s kariérou Michala Handzuša prebehne už v piatok 24. augusta pred posledným prípravným zápasom baranov proti tímu HC Slovan Bratislava, ktorý aktuálne vedie Vladimír Országh – Handzušov bývalý spoluhráč i tréner v jednej osobe.

Zápas so Slovanom Bratislava začína v piatok na banskobystrickom o 18.00 h, rozlúčka prebehne ešte pred úvodným buly. Klub tak odporúča prísť na štadión s aspoň 15-minútovým predstihom. Lístky v cene od 6 € sú ešte dostupné v predaji prostredníctvom siete Ticketportal.