Michaela Piesyk študuje herectvo na Fakulte dramatických umení Akadémie umení (FDU AU) v Banskej Bystrici. Je tiež je autorkou obľúbených literárnych večerov v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla (HaD).

michaela pieV pondelok 23. februára sa v Klube HaD uskutoční v poradí už šieste Literárne soirée. S Michaelou Piesyk sa však môžete zoznámiť už teraz, prostredníctvom nášho rozhovoru.

Takže, kto si, Michaela Piesyk?

Pohlavie žena. Vek osemnásť plus… aj dvadsať plus. Študentka herectva. Mám rada divadlo, hudbu, literatúru, maľbu, film, kvety, ráno čerstvé ovocné šťavy a niektorých ľudí. Nemám rada mak, niektoré svoje vlastnosti a niektorých ľudí. Som človek ako každý iný.

Čo si robila v stredu 4. februára večer?

Bojovala som za vytvorenie zväzu pre prostitútky… ako postava Herriet. Bola som „advokátom“ tejto postavy, ktorú som stvárňovala na javisku práve 4. februára. Premiérovali sme našu bakalársku hru od Petra Karvaša s názvom Zadný vchod čiže Rozkoše v utorok po polnoci, na ktorú pozývam všetkých Banskobystričanov. Túto hru môžete vidieť na pôde Akadémie umení na Hornej 95 aj v marci. Príďte, máte sa na čo tešiť!

A kde budeš večer v pondelok 23. februára?

V klube Hudby a divadla, kde organizujem Literárne soirée, čo je umelecký večer v znamení ľudských príbehov.

Bude to už šieste literárne soirée… kedy a prečo ti napadlo robiť tieto „čítačky“?

Michaela PiesykDo Banskej Bystrice som prišla z Prešova v roku 2012, to znamená, že som tu tretí rok. Veľmi mi chýbala kultúra, aj keď som ju, paradoxne, začala študovať. Bystrica je krásne mesto, ponúka veľa možností, ktoré sú dokonca aj zrealizované, len sa o nich nehovorí. Mala pocit, že som sa ocitla len vo víre školy, školských povinností. Odkedy som vstala, až pokiaľ som nezaspala… A raz prišiel za mnou kamarát a dal mi čítať svoje básne. Opýtala som sa ho, či ich má kde prezentovať. Odpovedal záporne. To ma až šokovalo. Povedala som si, poďme to zmeniť. A vzniklo soirée! Mala som kultúru podľa mojich predstáv a mnohým som vytvorila možnosť realizovať sa. Získali sme priateľstvá, kontakty, no hlavne sme prišli na to, aké dôležité je pre človeka slovo. Je to možno klišoidné, no človek to pochopí, keď pocíti jeho vážnosť na vlastnej koži. Keď sa mu vytvorí „husia koža“, pričom len sedí, pije pohár vína a počúva. Nič viac, nič menej.. Vôbec sa ho to netýka a pritom je do toho bytostne zaangažovaný. V tom je tá krása večera… Že ste, aj keď nie ste. (Úsmev.)

Popíš, čo také literárne soirée obnáša…

Technicky pomenované, je to kultúrno-umelecký večer, kde autori prezentujú svoje príspevky sami alebo prostredníctvom herca. Večerom sprevádza moderátor a nechýba ani hudba. Tvorba je rôznorodá, závisí od príspevkov, obdobia, atmosféry. Každé soirée je aj vďaka všetkým týmto faktorom iné. Neustále nové texty, noví ľudia, nové kontakty a priateľstvá…

A povedz, čo a kto bude čítať, hrať a či aj tancovať na najbližšom soirée…

Čítať budú autori alebo herci z Akadémie umení. Tancovať sa na tomto februárovom soirée nebude, ale ak niekto navrhne nejakú zaujímavú myšlienku, ako to prepojiť aj s tancom, budem len rada.

Prídu aj „celebrity“?

michaela piesyk soireeSamozrejme! Čo človek to celebrita! A to nielen na javisku ale aj v hľadisku. Tentoraz privítame na soirée nových ľudí, napríklad Júliu Čurillovú alebo Ľudovíta Majera, no musím spomenúť aj moje srdcové stálice a to Ondreja Kalamára a Miroslava Kapustu, ale aj každého jedného autora z Akadémie umení. Čo text, to perla. (Úsmev.)

Čo si oblečieš?

Hmmm… v tomto na mňa vplýva veľa faktorov, nálada, čas, chuť, stres… No popravde ja ako organizátorka projektu si dávam záležať na tom, čo mám oblečené, pretože vítam svojich autorov a hercov. Pokladám to za prejav úcty. A čo by som odporučila divákovi, ktorý príde popočúvať? Hádam len niečo, v čom sa bude cítiť príjemne, nech si večer dokáže plne užiť.

Kde ešte, okrem soirée, Zadného vchodu či Rozkošiach v utorok po polnoci ťa môžeme vidieť? A stretnúť?

V Divadle Akadémie umení hrám napríklad v jednoaktovke od Jozefa Gregora Tajovského Matka. Stvárňujem Matku. Táto hra trvá niečo vyše pol hodinky a veľmi ju odporúčam. Taktiež stvárňujem pani Martinovú v absurdnej hre od Ionesca Plešatá speváčka, ktorá je celkom vtipne spracovaná. Ďalej ma môžete stretnúť už na spomínanom Literárnom soirée, čoskoro aj filmovom, na banskobystrickom námestí a taktiež v mojom rodnom meste Prešov.

A ešte odkaz pre všetkých, ktorí píšu, tvoria – nebojte sa vytiahnuť svoje texty spod prachu a zaslať ich na emailovú adresu: literarne.soire@gmail.com.