Futsalisti MIBA Banská Bystrica má za sebou druhý ročník v Open lige a o účinkovaní mužstva v uplynulej sezóne sme sa rozprávali s manažérom tímu Lukášom Berecom.

MIBA Banská Bystrica má za sebou druhú sezónu v Open lige. Tentoraz je to 6. miesto. Ako ho v tíme hodnotíte?

S umiestnením nie sme spokojní. Naše mužstvo malo na lepšiu pozíciu v tabuľke Open ligy. Dôvodov je viac, ten najhlavnejší je, že sme veľmi málo času venovali tréningovému procesu.

Darilo sa hlavne v domácom prostredí. Čím to bolo?

Na domácej palubovke sa nám darilo aj v minulej sezóne. Najhlavnejší dôvod domácej neporaziteľnosti bol ten, že sa zápasov zúčastňoval tréner Rasťo Kollár a samozrejme diváci, ktorí nás podporovali počas celej sezóny.

MIBA Banská Bystrica - Levice_35Naopak menej bodov ste nosili zo zápasov vonku, v ktorých sa zrodilo dosť veľa tesných výsledkov. Náhoda alebo nejaký psychický blok?

Na úvod sezóny sme odohrali na palubovkách súperov dobré zápasy, v ktorých sme prehrali tesnými výsledkami a  na palubovke Nového Mesta – víťaza z predchádzajúceho ročníka sme uhrali remízu 7:7. V ďalších zápasoch prvej polovici súťaže sme získali štyri body. V odvetnej časti sme nebodovali a niektoré zápasy sme nezvládli hlavne po stránke disciplíny. Na tomto musíme do budúcej sezóny popracovať.  V posledných dvoch zápasoch v Prievidzi a v Čadci sme nezvládli úlohu favorita a stratili dôležité body. Ďalší  dôvod bol ten, že s nami vycestoval tréner len na zápas do Levíc.

Trochu sa obmenil aj káder. Ako hodnotíš nových hráčov?

Nových hráčov hodnotím pozitívne. Prišli hráči, ktorí pomohli mužstvu, zvýšili kvalitu a vhodne doplnili káder. Mrzí najmä to, že sa niektorí z nich počas sezóny dlhodobejšie zranili. Z nových hráčov sa dokonca  Martin Majling prepracoval na kapitána, ktorého hráči akceptovali.

Stále platí, že kostru mužstva tvoria hráči MIBA Capanegra z Extraligy banskobystrickej MÚMF? Máte hráčov aj z iných mužstiev, aké to je nastupovať v MÚMF proti sebe a v Openlige reprezentovať  spoločne Banskú Bystricu?

MIBA Banská Bystrica - Levice_39Z MIBA Capanegry tvorili káder pre Open ligu ôsmi hráči a ostatní boli doplnení z ďalších mužstiev Extraligy a nižších líg (Fitaréna – traja hráči, Torpédo Stavbár – jeden, Trend – dvaja, Celtic – dvaja, Juniors – jeden, Unios – dvaja). V stretnutiach mestskej ligy proti sebe nastupujeme pravidelne a samozrejme sa občas navzájom podpichneme, to k tomu patrí. Keď sme nastupovali v Open lige, tak sme tvorili jeden celok.


Keď berieme do úvahy iba vašu hru a výsledky, bolo to lepšie alebo horšie ako v minulej sezóne?

Ťažko sa hodnotí, či to bolo lepšie alebo horšie. Odohrali sme dobré stretnutia, ale boli aj zápasy, s ktorými sme neboli spokojní. V konečnom zúčtovaní sme skončili nižšie v tabuľke oproti minulej sezóne, ale na druhej strane sa do Open ligy prihlásili kvalitné mužstvá, čiže aj to malo za následok pokles v tabuľke. Stále máme na čom pracovať.


Išla kvalita samotnej súťaže hore?

Ako som už spomínal do súťaže sa prihlásili kvalitné mužstvá, ktoré majú vo svojich kádroch hráčov s dlhoročnými skúsenosťami s futsalom. Dôkazom je fakt, že v prvej trojke skončili nováčikovia, resp. staronoví účastníci Open ligy. Koncom júna dokonca Levice a sTC Púchov postúpili cez baráž do najvyššej súťaže – Extraligy.


Ktorý zápas sa vydaril najviac a na ktorý by si chcel navždy zabudnúť?

Z môjho pohľadu sme odohrali kvalitné stretnutia najmä v domácom prostredí proti Prievidzi, Čadci, Novému Mestu, prvý polčas s majstrovským sTC a posledný zápas s Levicami. Na palubovkách súperov sa nám vydaril zápas najmä v Novom Meste. Určite chceme zabudnúť na zápasy v Žiline so ŽFA a v Púchove (sTC), v ktorých sme dostali po desať gólov a najmä sme ich nezvládli po stránke disciplíny, keď sme inkasovali tri červené a osem žltých kariet.

Budete hrať aj v budúcej sezóne? Kde by ste sa chceli organizačne prípadne herne posunúť?

Určite sa chystáme pokračovať ďalej, keďže sme vložili do Open ligy počas dvoch rokov veľa úsilia a nechceme, aby bolo zbytočné. Postupne začíname s prípravami na novú sezónu, v ktorej sa plánujeme posunúť na vyšší level. Za realizačný tím môžem povedať, že sme počas dvoch sezón prišli na veľa vecí, ktoré sme robili správne, resp. sme mohli spraviť inak. V tomto momente je  skoro hovoriť o konkrétnych veciach, novinkách, ktoré plánujeme, múdrejší budeme o niekoľko týždňov.

Banská Bystrica, naše mesto, si zaslúži mať aspoň jedno mužstvo na futsalovej mape, však niekedy mala v najvyššej súťaži troch zástupcov a ďalšieho z neďalekých Seliec. V Banskobystrickom regióne máme veľkú základňu hráčov, bola by škoda ju nevyužiť.

Ako bude vyzerať príprava mužstva počas prestávky?

Najbližšie máme na pláne celoslovenský turnaj vo futsale – MIBA CUP, ktorý usporiadame. Ešte počas leta by sme sa chceli zúčastniť nejakých turnajov najmä v Banskej Bystrici. V septembri by sa mal konať, ako aj minulý rok, turnaj v Žiline O Pohár CVČ ŽIRAFA, na ktorom plánujeme účasť.  Pred začiatkom Open ligy by sme chceli odohrať niekoľko prípravných zápasov.

[youtube x2t-RvXjUOw 640 320]

Realizačný tím:
Prezident klubu: Milan Babjak
Manažér klubu: Lukáš Berec
Tréner mužstva: Rastislav Kollár
Vedúci mužstva: Ondrej Výboh

Zostava Open ligy 2012/2013:

Brankári: Roman Filadelfi, Dominik Škubák, Milan Majling
Obrancovia: Peter Polák, Patrik Prikryl, Dominik Andraščík, Rastislav Kollár, Martin Majling, Andrej Výboh, Daniel Kohút
Univerzáli: Martin Giertl , Peter Zehnal, Róbert Kútik, Ľubomír Willwéber
Útočníci: Vladimír Giertl, Róbert Greško, Radovan Kulík, Lukáš Berec, Michal Rusnák

NAJ mužstva: 

NAJväčší búrlivák: Peter Zehnal
NAJväčší fešák: Radovan Kulík
NAJväčší kávičkar: Lukáš Berec, Ondrej Výboh
NAJväčší zabávač: Rastislav Kollár, Michal Čief
NAJväčší milovník spánku: Roman Filadelfi
NAJväčší jedák: Roman Filadelfi
NAJzodpovednejší člen mužstva: Lukáš Berec
NAJmladší hráč: Róbert Greško (20 rokov)
NAJstarší hráč: Rastislav Kollár (39 rokov)
NAJtvrdší hráč: Peter Polák
NAJlepší strelec: Róbert Greško
NAJlepší nahrávač: Peter Zehnal
NAJužitočnejší hráč: Peter Zehnal
NAJuniverzálnejší hráč:  Martin Giertl
NAJtechnickejší hráč: Radovan Kulík
NAJväčší prehľad v hre má: Rastislav Kollár
NAJväčší fair play hráč: Martin Majling
NAJrýchlejší hráč: Martin Majling
NAJväčší srdciar: Martin Majling
NAJkrajší moment sezóny: Víťazstvo v poslednom domácom zápase s Levicami a ukončenie sezóny v reštaurácii MIBA.
NAJnáročnejší zápas: Zápasy vonku s Levicami,  s sTC Púchov a so Žirafou Žilina.
NAJkurioznejší moment: Zápas v Čadci, kde nešla svetelná tabuľa a veľmi zlé podmienky pre futsal. Naše vlastné góly.
NAJvernejší fanúšik: Martina Filkusová (absolvovala 19 zápasov z 20)