20140506_122658Mestskú hodinovú vežu zatvorili pre verejnosť vlani na konci júna, kedy jej prevádzku malo prevziať pod svoje informačné centrum mesto. Preberacie kontroly a revízie zistili havarijný stav ochodzí. K nutnej rekonštrukcii dochádza až tesne pred začiatkom tohtoročnej turistickej sezóny.

Okolo mestskej hodinovej veže začali v utorok 6. mája budovať lešenie. Ako pre portál BBonline.sk uviedla hovorkyňa banskobystrického magistrátu Martina Kanisová, rekonštrukciu chce mesto stihnúť do začiatku hlavnej letnej časti turistickej sezóny.

Mesto ešte v marci informovalo, že nutná rekonštrukcia je vyčíslená na sumu 70-tisíc eur. Časť chce samospráva financovať z grantov, časť z vlastných zdrojov. Opravy si okrem ochodzí, teda balkónu veže, vyžadujú aj poškodené omietky, drevené konštrukcie či mreže. Na veži by mohol pribudnúť turistický ďalekohľad. Znovuotvorenie by malo sprevádzať aj vydanie nových propagačných materiálov.

Počiatky hodinovej veže sa datujú  už od roku 1552 pričom od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Vďaka vychýleniu o 68 centimetrov od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta Banská Bystrica. Z ochodze, na ktorú sa dá dostať po 101 schodoch, je výhľad na Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a Námestie SNP.