Banská Bystrica v priebehu pandémie koronavírusu musí riešiť aj porušenie opatrení.  Na zhromažďovanie ľudí, nosenie ochranných rúšok a ďalších opatrení dohliadajú mestskí policajti. Mesto sa navyše zapojilo do iniciatívy, vďaka ktorej dostane Rooseveltova nemocnica ochranné štíty. Verejné priestranstvo čistí ekologicky.

Mesto Banská Bystrica sa zapojilo do iniciatívy Pomôž nemocnici, ktorá združujúcej všetkých 3D tlačiarov na Slovensku s rovnakým cieľom – vyrábať ochranné štíty a zásobovať slovenské nemocnice, kde je akútny nedostatok ochranných pomôcok. Podľa iniciátorov myšlienky, časť ochranného štítu sa dá vytlačiť na každej lepšej 3D tlačiarni. Do finálnej podoby následne kompletizujú štíty odsúdení vo väzniciach na Slovensku, kde na dokončenie takéhoto produktu majú všetky potrebné materiály.

„Dnes nám bolo doručených 320 kusov takýchto štítov z Ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici. Časť sme vyčlenili Červenému krížu a 300 kusov posielame do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, kde ich dostane zdravotnícky personál i zamestnanci prvého príjmu,“ hovorí primátor Ján Nosko. Celý projekt iniciatívy Pomôž nemocnici je hradený z verejných zdrojov.

Mesto využíva ekologickú dezinfekciu

V súčasnej mimoriadnej situácii začalo mesto od soboty, 28. marca s dezinfekciou mestského mobiliáru na verejných priestranstvách. Ide najmä o čistenie lavičiek, smetných košov, prístreškov na autobusových zastávkach i verejných toaliet na námestí. Počas víkendu sa špeciálne mobilné zariadenie pohybovalo na najfrekventovanejších miestach Banskej Bystrice − na pešej zóne Námestia SNP, v Mestskom parku na Tajovského ulici, v Parku pod Pamätníkom SNP, na Námestí Slobody a pod. Postupne prechádzalo mestskými časťami Radvaň, Fončorda a Podlavice.

„V pondelok realizujú tieto opatrenia v centre mesta popri ceste I/66. Jednotlivé lokality sa dezinfikujú ekologicky, horúcou vodou. Túto formu chceme v najbližšom čase ponúknuť aj veľkým obchodným reťazcom so zámerom čistenia nákupných vozíkov,“ informuje Zdenka Marhefková, hovorkyňa Banskej Bystrice. V aktuálnom týždni začína mesto aj so strojovým čistením miestnych komunikácií po zime.

Pomáhajú aj mestskí policajti

V Banskej Bystrici podľa mestskej polície dochádza k opätovnému porušovaniu opatrení, ktoré vydala vláda na základe krízového štábu. „Za uplynulé dni nám Banskobystričania adresovali podnety, že na niektorých miestach dochádza vo večerných hodinách k zhromažďovaniu ľudí bez ochranných rúšok. V prípade, že obyvatelia zaznamenajú porušovanie platných nariadení, žiadame ich, aby kontaktovali mestskú políciu na čísle 159,“ dodáva Zdenka Marhefková.  Od 25. marca až do odvolania je zakázané vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez použitia rúška, šálu, šatky a podobne.