Problematike vojenského cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri, sa samospráva venuje už niekoľko rokov. Za posledné obdobie podniklo mesto kroky k obnove pätnástich hrobových miest, zrevitalizovalo južnú časť cintorína a odstránilo náletové dreviny.
V spolupráci so Slovenskou komorou architektov vyhlasuje Banská Bystrica anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž „Obnova vojenského cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri.“ Podmienky so súťažnými pomôckami sú dostupné na webovej stránke Banskej Bystrice.
Počas 1. svetovej vojny bola v obci Majer zriadená vojenská nemocnica, ktorá sa neskôr špacializovala na liečbu tuberkulózy. Preto v jej blízkosti vznikol v roku 1915 vojenský cintorín, kde bolo pochovaných do konca Veľkej vojny 1380 vojakov. Podľa historických prameňov išlo o 279 Čechov a Slovákov, 7 Talianov, 387 Maďarov, 44 Poliakov, 46 Rakúšanov, 330 Rumunov, 21 Rusov, 224 Srbov, Chorvátov a Slovincov a 42 neznámych vojakov.
Pôvodný cintorín sa nezachoval. Začiatkom 60-tych rokov do vojenského cintorína zasiahla výstavba štátnej cesty medzi Banskou Bystricou a Breznom. K ďalšiemu poškodeniu došlo výstavbou budov na jeho severnej strane. Neexistuje už ani mohyla venovaná padlým vojakom, ktorú v roku 1917 vytvoril z úcty k obetiam sochár a kamenár Karol Fridrich Horn. V južnej časti pôvodného cintorína zostal zachovaný pamätník legionárom a časť hrobových miest.
Cintorínom v Majeri sa mesto zaoberá v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR, Okresným úradom, Vojenským historickým ústavom v Bratislave, Stredoslovenským múzeom a ďalšími odborníkmi v tejto oblasti.