Apríl v Hudobnom átriu banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice bude jazzový.

Pri príležitosti medzinárodného sviatku Jazz Appreciation Month (JAM) Hudobné átrium ŠVK v spolupráci s InfoUSA pripravili pre milovníkov jazzu sériu podujatí. Bude to audiovizuálna výstava s ponukou tematických publikácií, projekcií filmových dokumentov o histórii jazzu a koncertných záznamov slávnych jazzmanov, súťaže o hodnotné knižné publikácie a ďalších zaujímavostí.

Výstava Apríl – mesiac jazzu sa začína v utorok 3. apríla a potrvá do konca mesiaca. Filmové projekcie sa budú konať v stredu 11. apríla a v stredu 18. apríla.

Pozoruhodný filmový dokument The Story Miles Davis (125 min.)o živote hudobného génia Milesa Davisa natočil uznávaný filmár Mike Dibb. Zachytáva dôležité okamihy jeho života a kariéry, od detstva v St. Louis až po smrť v roku 1991. Nechýbajú ani exkluzívne rozhovory a zábery z koncertných vystúpení Milesa Davisa s jazzovými legendami ako sú Dizzy Gillespie, Gil Evans, Charlie Parker, John Coltrane, Wayne Shorter a Herbie Hancock. Tento dokument si môžete vychutnať v stredu 11. apríla (16.00 h).

Bobby McFerrin Live In Montreal (105 min.) je názov ďalšieho dokumentu, ktorý zachytáva živý prenos vystúpenia muzikanta  Bobby McFerrina z Montreal International Jazz Festivalu v roku 2005. Film dokumentuje nielen hudobné nadanie Bobby McFerrina, známeho aj pod prezývkou Don‘t Worry, Be Happyman, ale aj jeho zábavnú interakciu s publikom. Okrem svojich sólových piesní sa predstaví aj v improvizácii s hudobnými velikánmi. A vy môžete byť pri tom – v stredu 18. apríla (16.00 h).

JAM súťaž

A ešte je tu súťaž týkajúca sa, ako inak, jazzu. Pozorne si prezrite priložený plagát, uhádnite fragmenty tvárí a fotografie z mladosti. Viete, ktorým slávnym jazzmanom patria? Ak áno, odpovede posielajte na hudobneatrium@svkbb.eu. Nezabudnite uviesť svoje meno. Výhercov odmeníme zaujímavými knižnými publikáciami o histórii jazzovej hudby, ktoré do súťaže venovalo Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Súťaž potrvá do 30. apríla. Hudobné átrium sa po vyžrebovaní s výhercami skontaktuje.