Po jarnom zranení Matej Tóth ukázal, že ako držiteľ tretieho najlepšieho chodeckého času histórie na päťdesiatke, dokázal svoju formu pre Olympijské hry správne vygradovať. Reprezentant VŠC Dukla Banská Bystrica sa teší zo životného úspechu.

Matej Toth oslava majstrovskeho titulu Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Matej Tóth pri vlaňajšej oslave zisku titulu svetového šampióna na Námestí SNP.

Len dvojkilometrový okruh v Rio de Janeriu v piatok nedovolil pretekárom na päťdesiatkilometrovej trati vydýchnuť. Svetový rekordér – Francúz Yohann Diniz si síce v prvej polovici pretekov dokázal vytvoriť výraznejší náskok na svojich prenasledovateľov, no napokon si musel vziať krátku prestávku a naznačujúc zdravotné problémy pokračoval už len v pomalšom tempe. Do popredia sa potom dostal obhajca zlata z Londýna Jared Tallent z Austrálie, no Tóth so svojim povestným pokojom v tvári pokračoval vo svojom tempe na čele neustále sa zmenšujúcej vedúcej skupiny pretekárov za Tallentom. Nitriansky rodák následne išiel dlhšie bok po boku s Japoncom Hirooki Araiom, no približne päť kilometrov pred cieľom sa rozhodol zaútočiť a dotiahnuť sa na Tallenta.

Svoj výkon zverenec Mateja Spišiaka skvele vygradoval a pred vstupom do záverečného okruhu sa dostal do vedenia. Z koncentrácie neupustil a bez jediného upozornenia od rozhodcov prišiel do cieľa prvý s časom 3:40:58.

Po striebre z európskeho šampiónátu v roku 2014 a zlate z majstrovstiev sveta v roku 2015, tak dokázal Matej Tóth svoju tretiu olympijskú účasť premeniť na zisk najcennejšieho trimfu v kariére.

V preteku na 50 kilometrov sa predstavil aj ďalší Banskobystričan, 23-ročný Martin Tišťan. Ten bol ale ešte pred métou desiatich kilometrov za tri technické chyby vo svojej chôdzi diskvalifikovaný. Do cieľa však došiel ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdán, ktorého zapísali na 26. pozícii s časom 3:58:25.