Dvadsať tri ročný Martin Úradník patril medzi prvých, ktorí s capoeirou v Banskej Bystrici začínali. Práve on stál pri zrode klubu Capoeira Oxumare Banská Bystrica, kde sa odvtedy trénuje pod jeho vedením. Hoci Pulador (skokan), ako ho prezývajú v capoeire,  spočiatku trénoval iba neoficiálne, už pred dvoma rokmi získal v tomto bojovom umení trénerský stupeň.

Mnoho ľudí ešte o capoeire nepočulo. Mohol by si im toto bojové umenie predstaviť?

Capoeira je afro-brazílske bojové umenie – spojenie tanca, boja, hudby a spevu. Verejnosti je prezentovaná formou akrobacie, rôznych pohybov, často pripomínajúcich tanec. Práve z tohto dôvodu ju ľudia považujú za tanec, a nie za bojové umenie. Avšak v skutočnosti je capoeira pravé bojové umenie, ktoré pozostáva z rôznych štýlov boja, resp. pohybov. Každý štýl má svoje špecifické pohyby, či už kopy, akrobaciu alebo pohyby pri zemi. V dnešnej dobe do Európy prichádza štýl, ktorý je kombináciou capoeiry a brazílskeho jiu-jitsu, čo tiež napovedá tomu, že sa nejedná o tanec. Capoeira ma bohatú históriu, úzko spojenú s históriou Brazílie. V 17. storočí bola praktizovaná najnižšou vrstvou spoločnosti, tvorenou prevažne otrokmi prevážanými z Afriky. V tejto dobe boli činy spáchané capoeiristami veľmi brutálne, preto bola v 18. storočí vládnucou vrstvou zakázaná v akejkoľvek podobe a jej praktizovanie bolo neraz trestané smrťou.

Vo viacerých bojových umeniach sa dajú dosahovať isté úrovne, ktoré sa vyjadrujú farbou oblečenia alebo pásov. Existuje niečo také aj v capoeire?

Áno, existuje. Raz ročne má každá skupina udalosť zvanú Batizádo, na ktorej sa zúčastňujú aj hostia z Brazílie. Je to slávnosť, počas ktorej sa vítajú noví študenti a zároveň dostáva každý capoeirista, ktorý za posledný rok technicky postúpil, nový pás, zvaný cordao. Tieto pásy sú farebne odlíšené a každá farba predstavuje iný technický stupeň.

Čím sa capoeira líši od ostatných bojových umení?

Ako som spomínal, v capoeire sú rôzne pohyby, štýly, ktoré v žiadnom inom bojovom umení neuvidíte. Ďalším rozdielom je hudba, ktorá je jej súčasťou. Udáva rytmus a štýl boja. Na rozdiel od iných bojových umení, capoeira nebola vytvorená jedným človekom a neslúžila na obranu, bola formovaná stáročia, vznikla z nenávisti k otrokárom a z útlaku. Je to bojové umenie, ktoré sa neustále vyvíja a formuje.

Odkedy sa jej venuješ a ako si sa k nej vlastne dostal?

Capoeire sa venujem ôsmy rok, začal som v mojich 15tich rokoch. Ako väčšinu ľudí v tej dobe ma ku capoeire priviedol film Majster neznámeho boja. V tom čase capoeira oficiálne nefungovala v žiadnom meste na Slovensku, začali sme len ako skupinka chalanov, ktorí napodobňovali scény z filmu.

Si členom banskobystrického klubu Capoeira Oxumare Banská Bystrica. Ako vznikol?

Naša skupina Capoeire Oxumare pôsobí v mestách po celom Slovensku. Za rok, kedy začala skupina Oxumare oficiálne fungovať, by som považoval rok 2003, kedy sme sa dostali pod vedenie mestre-ho Pontapé-ho (Heitor Challegre, Rio de Janeiro). Centrom diania boli v tej dobe Košice, kde sa naša skupina zároveň sformovala. Neskôr sa do skupiny pridávali aj ostatné mestá Slovenska, vtedy vznikla aj Capoeira Oxumare Banská Bystrica.

Kto vás učí jednotlivé pohyby a hru na nástrojoch?

Pravidelne navštevujeme workshopy (semináre) capoeiry v rôznych mestách a štátoch pod vedením hostí z Brazílie. Za 8 rokov sa na Slovensku vytrénovali kvalitní capoeiristi, ktorí dosiahli trénerské stupne. Tí ďalej posúvajú znalosti, ktoré nadobudli a snažia sa v neprítomnosti mestre-ho posúvať úroveň ďalej.

Kde trénujete a ako vyzerá váš obvyklý tréning?

Už druhý rok trénujeme pod CVČ Rossija v Sásovej. Máme k dispozícii telocvičňu základnej školy na Magurskej ulici. Náš tréning je rozdelený na viac častí. V prvej sa dôkladne zahrejeme a ponaťahujeme. Druhá časť sa mení podľa zamerania tréningu, je to hlavná časť, kde sa preberajú rôzne techniky a pohyby. Tretia časť je venovaná akrobacii, zápaseniu, poprípade hudobnej časti capoeiry.

Ako často mávate tréningy? Sú spoplatnené?

Tréningy mávame každý pondelok a stredu od 18:00 do 20:00 a sú spoplatnené sumou 10 EUR za mesiac.

Kedysi bolo v móde napríklad karate, ale v poslednom čase záujem o bojové umenia upadol. Pociťujete to aj vo vašom klube?

V dnešnej dobe práveže ľudia vyhľadávajú niečo nové a nezvyčajné, chcú sa odlíšiť. Capoeira je na Slovensku ešte veľmi mladé bojové umenie, preto sa mu venuje len malé množstvo ľudí. Každým rokom však záujem o toto bojové umenie vzrastá.

Koľko ľudí sa asi venuje capoeire v Banskej Bystrici?

Aktívne by som povedal okolo 25.

Sú na človeka, ktorý by sa chcel capoiere venovať, kladené nejaké špeciálne požiadavky?

Jediný nárok je chcieť makať a naučiť sa niečo nové. Ku capoeire netreba nič iné len chuť trénovať a výsledky sa dostavia čoskoro.

Ako vás môžu kontaktovať prípadní záujemcovia o toto bojové umenie?

Buď prostredníctvom našej webovej stránky www.capoeirabb.szm.sk, alebo na email martin.uradnik@gmail.com.

[youtube BYZqeKQ4-GM 425 349]