MTurcan a jeho utulkac 2014
Martin Turčan a jeho útulkáč.

Bystričanom, ktorí si adoptujú z útulku či karanténnej stanice psa, bude odpustená daň na celý jeden rok. Vyplýva to z doplnku VZN o miestnych daniach a poplatkoch, ktorý bol schválený na 31. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici na podnet poslanca MsZ, Martina Turčana. Doplnok nadobudne účinnosť 1. januára 2015.

„Odpustenie dane za psa na 12 mesiacov chápem ako vyjadrenie podpory všetkým ľudom, ktorí sa rozhodnú pre adopciu psíka z útulku alebo stanice. Zároveň tým dávame šancu na nový život všetkým najdúchom, ktorí nevedia sami ovplyvniť svoju budúcnosť a bohužiaľ často končia na uliciach. Sám som to pochopil, až keď som si pred pár mesiacmi adoptoval psíka z OZ Pes v núdzi, vtedy mi tiež napadlo toto riešenie,“ povedal Martin Turčan, poslanec MsZ za Sásovú a Rudlovú.

Martin Turcan orez1Táto úprava VZN nijakým spôsobom zásadne neovplyvní ani príjmovú stránku mestského rozpočtu, pretože výnos na daniach sa v tomto smere ráta na pár stovák eur. Pokiaľ ide o nákladovú položku rozpočtu, dá sa očakávať pokles potreby finančných prostriedkov na prevádzku útulkov. „Predpokladáme, že psov bude v týchto zariadeniach menej, alebo tam budú kratšiu dobu. Prípadné ušetrené prostriedky zase môžu pomôcť vyriešiť prevádzkové podmienky útulkov, na ktoré doteraz nebol finančný priestor,“ dopĺňa poslanec Turčan.

S každou adopciou sú spojené výdavky a poplatok za adopciu. Budúci majiteľ totiž dostáva psa zaočkovaného, často aj vykastrovaného a pripraveného na nový život v novej rodine. Po adopcii je potrebné psa zaevidovať na Mestskom úrade ako doteraz, ale po predložení adopčnej zmluvy, bude majiteľovi táto daň odpustená na jeden rok.