Najproduktívnejší hráč lídra prvoligových Michaloviec (spoločne s Jakubom Linetom) a celkovo piaty v celej súťaži. Banskobystrický odchovanec Mário Róth po letnom príchode na východ Slovenska zažíva svoju najlepšiu sezónu medzi seniormi. Tento týždeň prišiel na dvojtýždňové hosťovanie pod Urpín. My sme ho pri tejto príležitosti vyspovedali.

Nevysoký útočník (meria len 171 centimetrov) po minulej sezóne opustil svoj materský klub z Banskej Bystrice. V A tíme sa 24-ročný krídelník nevedel natrvalo presadiť. Väčšinu času trávil vo štvrtej formácii, na tribúne alebo na hosťovaniach v Trnave či v Detve.

Po skončení zmluvy sa rozhodol pre zmenu. V lete podpísal ročný kontrakt s účastníkom St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy HK Dukla Ingema Michalovce. Pod taktovkou svojho “učiteľa” z HC´05 Miroslava Chudého patrí k lídrom mužstva a ku hviezdam celej súťaže. Za svoje výkony si vyslúžil nomináciu na All Star Game, navyše za mesiac december vyhral divácku anketu o najlepšieho hráča.

Začiatkom týždňa ho oslovil na dvojtýždňovú výpomoc jeho rodný klub spod Urpína. Mário neváhal a prišiel do Banskej Bystrice, kde chce nadviazať na svoju výbornú formu z Michaloviec.

Ako sa zrodilo tvoje krátke hosťovanie v Banskej Bystrici?

Po pondelkovom tréningu si ma zavolal tréner Miroslav Chudý. Oznámil mi, že mu volali z Banskej Bystrice ohľadom ich záujmu o dvojtýždňovom hosťovaní. Ešte to všetko muselo odsúhlasiť aj vedenie Michaloviec. To nebolo proti a tak som sa pobalil a išiel do Banskej Bystrice.

Aké úlohy si dostal po príchode pod Urpín?

Hlavne mám priniesť energiu a bojovnosť v zápasoch. Každý duel sa mení moja pozícia, záleží to podľa vývinu zápasu. Ťažko povedať, kde a s kým budem hrať ďalšie zápasy.

V úvodných zápasoch si nastúpil vo štvrtom a treťom útoku, pričom na ľade si v priemere strávil necelých deväť minút. Očakával si, že dostaneš viac priestoru na ľade?

V prvom zápase v Žiline sa mi hralo s chalanmi zo štvrtej päťky (Török a Sojka, pozn. red.) dobre. Dali sme aj gól a myslím si, že na to, že to bol môj prvý zápas v Tipsport lige od minulej sezóny, som bol celkovo spokojný aj s časom na ľade. Najdôležitejšie bolo, že sme dokázali zápas otočiť a vyhrať ho. V Detve to bol rovnako ťažký duel. Hralo sa mi dobre, len bolo veľa vylúčení. Sme radi, že sme tam zvíťazili, lebo tri body z Detvy sú cenné.

V St. Nicolaus 1. Hokejovej lige patríš k lídrom Michaloviec. V 36 zápasoch si dosiahol 21 gólov a dohromady nazbieral 45 bodov. Predpokladáme, že od teba očakávajú v Banskej Bystrici aj príspevok v produktivite.

Podľa mňa to tréneri očakávajú. Začínal som však vo štvrtej formácii, ktorá je v podstate na odoberanie síl súperovi a v Detve som hral už v tretej, takže ťažko povedať. Musím odviesť maximum pre tím a keď dám aj nejaký gól, bude to len plus.

Tréner Dan Ceman ťa po prvom zápase v Žiline pochválil a zaradil k najlepším hráčom. Veríš, že dobré výkony ti zabezpečia aj viac času na ľade?

Bol som rád ako dopadol môj úvodný zápas. Snažil som sa plniť všetky veci, ktoré tréneri odo mňa očakávali a budem sa snažiť urobiť všetko preto, aby som pomohol čo najviac celému tímu.

V najbližších zápasoch Tipsport ligy nastúpiš so striebornou prilbou ako najlepší hráč St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy. V diváckej ankete si dostal takmer 1000 hlasov. Čo to pre teba znamená?

Som veľmi vďačný každému jednému hlasu, ktorý mi ľudia poslali, lebo bez nich by som to nevyhral. Je to pekný pocit získať takéto ocenenie a určite to bude pamiatka na celý život.

Ako odchovanec Banskej Bystrice si sa nevedel v A tíme natrvalo presadiť. Po hosťovaniach v Trnave a v Detve si podpísal zmluvu v Michalovciach. Prečo si sa rozhodol pre tento klub?

Myslím si, že bol to pre mňa správny krok ísť do Michaloviec. Je to tím s najväčšími ambíciami na túto sezónu v 1. lige. Sú tam výborné podmienky a cítim sa tam veľmi dobre. Určite veľa zavážilo aj to, že je tam tréner Miroslav Chudý, ktorý ma predtým trénoval aj v Banskej Bystrici. V podstate on bol prvý, ktorý mi zavolal a ponúkol mi možnosť ísť do Michaloviec.

Nechcel si sa pred sezónou pobiť o miesto v Banskej Bystrici pod novým trénerom Danom Cemanom?

V Banskej Bystrici mi skončila zmluva. Vedenie mi v lete oznámilo, že pre túto sezónu so mnou nepočítajú a nový kontrakt mi neponúkli.

foto: Tomáš Feigl

Prestup k lídrovi 1. ligy sa ti zatiaľ vypláca. Táto sezóna je zatiaľ v tvojej kariére prelomová v počte gólov, asistencií i bodov medzi seniormi, a to ešte nie je ani koniec sezóny. Čomu pripisuješ tvoj úspech?

Išiel som do tejto sezóny s tým, že je v podstate mojou najdôležitejšou pre ďalší hokejový život. Som tam veľmi spokojný. Od trénera Chudého dostávam veľký priestor na ľade a to každému hráčovi pomôže fyzicky aj psychicky. Ďalším dôvodom, prečo sa mi tak darí je aj to, že sme si sadli s chalanmi v útoku. Hráme spolu od prvého prípravného zápasu sezóny a drží nám to stále. Verím, že to pôjde takto ďalej a hlavne v play-off.

V drese Michaloviec nastúpiš aj v rámci zápasu hviezd St. Nicolaus 1. Hokejovej ligy. Ako vnímaš nomináciu na All Star?

Momentálne neviem či to stihnem. Teraz som v Banskej Bystrici a zápas sa má hrať, keď budem tu na hosťovaní. Takže ešte neviem ako to celé dopadne. Určite ma potešila nominácia, je to prvýkrát, kedy by som si zahral takýto zápas.

Zmluvu s Michalovcami máš iba do konca aktuálnej sezóny. Aké sú tvoje plány do budúcich rokov?

Všetko sa ukáže až po sezóne, kde budú pokračovať moje ďalšie hokejové kroky. Momentálne sa sústredím na tento ročník. Verím, že dopadne čo najlepšie a moje ambície pre túto sezónu sa naplnia. Až po jej konci sa rozhodne o mojej budúcnosti, kde budem ďalej pôsobiť.

S Lemieuxom ho spája iba krstné meno, vzorom bol Marián Hossa

Veľa rodín dáva svojim deťom meno po slávnych športovcoch. 24-ročný útočník má rovnaké krstné meno ako napríklad legendárny kanadský útočník Mario Lemieux. “Moje krstné meno nemá žiadny súvis s týmto slávnym hráčom. Bolo to meno, ktoré sa mojim rodičom páčilo a preto mi ho dali. Myslím si, že pri mojom narodení ich asi ani nenapadlo, že niekedy budem hrávať hokej (smiech). Lemieux bol výborný hráč, no mojim vzorom bol vždy Marián Hossa,” priblížil Mário Róth.

Štatistiky

Mário Róth odohral za Banskú Bystricu v najvyššej súťaži päť sezón. Nastúpil do 108 zápasov s bilanciou 10 gólov a 15 asistencií. V doterajších dvoch stretnutiach si pripísal jednu asistenciu. Za Michalovce v tejto sezóne v 36 dueloch získal 45 bodov (21+24).