Situácia v malom futbale v Banskej Bystrici sa v posledných mesiacoch poriadne skomplikovala. Koronakríza, či úmrtie ekonóma Luděka Neuschla výrazne zasiahla Mestskú úniu malého futbalu, ktorá už v nasledujúcej sezóne nebude riadiť súťaže v malom futbale. Ich réžiu preberie nové občianske združenie, ktoré bude spadať pod Slovenský zväz malého futbalu.

Malý futbal bude pod hlavičkou BBZMF

“V piatok 26. júna sa uskutočnila Mimoriadna konferencia Mestskej únie malého futbalu v Banskej Bystrici. V priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity na Sládkovičovej bolo prítomných 34 zástupcov mužstiev (neskôr prišli ďalší dvaja) a päť hostí. Na konferencii boli prezentované informácie k uplynulej sezóne. V správe o činnosti a hospodárení bol prezentovaný celý priebeh súťažného ročníka 2019/2020, v ktorom sa odohrala iba jesenná časť a pre koronavírus sa nedohrala jarná časť súťaží. Neskôr bola prezentovaná správa Revíznej komisie, ktorá prezradila sumu chýbajúcich finančných prostriedkov. Neskôr jednohlasne zástupcovia mužstiev odsúhlasili odpustenie vyplatenia jarnej časti, nakoľko bolo vysvetlené, že nie sú finančné prostriedky a aj vymožiteľnosť vrátenia peňazí je nulová. Vďaka darom od hráčov, podporovateľov malého futbalu a 2% z daní sme vyplatili všetky záväzky,” píše Mestská únia malého futbalu na svojej stránke.

Nové občianske združenie bude maž názov Banskobystrický zväz malého futbalu a bude patriť pod štruktúry Slovenského zväzu malého futbalu. Momentálne prebieha jeho registrácia.

Jednou z noviniek aj video

V novej sezóne budú čakať malý futbal v meste viaceré zmeny a novinky. Jednou z nich by malo byť aj video z najlepších momentov jednotlivých zápasov. To sa osvedčilo aj v uplynulej sezóne Zimnej TOP ligy a niekoľko klipov z úsmevných futbalových situácií sa na sociálnych sieťach stali virálnymi. Nielen videom, ale aj rôznymi rubrikami, súťažami a sprievodnými akciami chce nové vedenie zatraktívniť populárnu “miniligu”. Najväčšou výzvou pre novovzinknutý BBZMF bude prilákať čo najviac mužstiev a hráčov k malému futbalu.

“Aktuálne pripravujeme novú sezónu, budeme mať nové logo, novú webovú stránku, ktorá sa spustí začiatkom augusta. Čakáme na finalizáciu loga a začneme vytvárať nové komunikačné kanály ako Facebook a Instagram, kde budeme poskytovať informácie k novému ročníku. Našou víziou je spopularizovať malý futbal v Banskej Bystrici a okolí, v čom nám pomôže Slovenský zväz malého futbalu, dôkazom toho bola účasť prezidenta SZMF Petra Králika na zakladajúcom Valnom zhromaždení BBZMF. V minulej sezóne bolo 65 mužstiev, boli by sme radi, ak by sme sa pohybovali v podobných číslach, do budúcna samozrejme chceme mať viac družstiev.

Kľúčové bude Valné zhromaždenie 21. augusta, na ktorom sa bude voliť nové vedenie BBZMF. Postupne budeme zverejňovať informácie k novému ročníku, zvažujeme možnosti zatraktívnenia malého futbalu, jednou z noviniek by mohlo byť natáčanie videí, ktoré sa nám osvedčilo v Zimnej TOP lige a iné ligy malého futbalu po celom Slovensku majú pozitívne referencie na videá. Jednou z kľúčových úloh bude pritiahnuť k malému futbalu nových rozhodcov, v pláne sú aj návraty rozhodcov, ktorí pôsobili v štruktúrach malého futbalu. V rámci partnerstiev s BBZMF máme v pláne osloviť miestne firmy, s ktorými by sme nadviazali spoluprácu a tým by sme zlepšili podmienky pre členov BBZMF,“ povedal k budúcej sezóne Lukáš Berec, člen prípravného výboru BBZMF.

Prezident SZMF si vie predstaviť polročné sezóny

Na zasadnutí bol aj prezident malého futbalu pán Králik, ktorý predniesol ako funguje malý futbal na Slovensku a aké výhody budú plynúť z členstva v SZMF.

„Každá kríza prináša príležitosti a ja som rád, že sa takto k tomu postavili aj ľudia okolo Lukáša Bereca, ktorý má ambiciózne plány reštartovať malý futbal v Banskej Bystrici. Myslím si, že je na to ideálna príležitosť a za SZMF môžem povedať, že budeme maximálne nápomocní. Cieľom SZMF je rozvíjať malý futbal a pokiaľ sa v mestských ligách nájdu takýto ambiciózni ľudia, tak je to s naším know-how a rôznymi možnosťami podpory ideálna kombinácia.

Ilustračná foto, Archív SZMF

Jednou zo zmien, ktorá sa mne osobne osvedčila a odporúčam ju každej väčšej súťaži nad 40 tímov, je rozdelenie roka na dve sezóny, z ktorej každá trvá 10-11 zápasov. Výsledkom je väčšia fluktuácia tímov medzi jednotlivými ligami, a tým pádom aj dosiahnutá väčšia vyrovnanosť a zaujímavosť pre samotných hráčov. Zároveň sa v každom zápase hrá o dôležité body. Vďaka tomuto systému sa oplatí pridať do mestskej ligy aj úplne novému tímu, ktorý tak môže hrať za 2 roky už najvyššiu súťaž. Určite by to podporilo aj prílev nových tímov. V štandardnom modely by to totiž trvalo aj 4 roky, čo pre kvalitné tímy môže byť demotivujúce. Každopádne, zmena takéhoto systému musí nájsť podporu aj medzi samotnými hráčmi a tímami a bude na nich ako sa rozhodnú. Ako som spomínal, za SZMF aj seba samého môžem povedať, že budeme po všetkých stránkach maximálne nápomocní pri novom začiatku banskobystrického malého futbalu. Prajem veľa šťastia a síl,“ vyjadril sa prezident Slovenského zväzu malého futbalu, Peter Králik.

BBZMF vytvoril aj novú skupinu na Facebooku pre všetkých hráčov a priaznivcov malého futbalu v Banskej Bystrici.

Nové mužstvá sa budú môcť prihlasovať od 1.8. do 18.8.2020 elektronickou formou. Valné zhromaždenie nového občianskeho združenia BBZMF bude 21.8.2020 (miesto a čas upresníme). Začiatok súťaží je naplánovaný na 4. a 5. septembra.