Začiatkom septembra sa v Banskej Bystrici začne v poradí už 38. ročník súťaží v malom futbale.

Od úvodného ročníka v roku 1982 sa odohrali tisíce stretnutí, mestská únia časom menila svoju tvár i formu. Z asfaltových ihrísk prešla hra na umelé trávniky, zmenili sa pravidlá a po zlúčení malého futbalu so sálovým vznikol futsal. Únia síce nezmenila názov, ale pravidlá sú len na pár výnimiek totožné s futsalovými. Banskobystrická únia malého futbalu patrí medzi najväčšie na Slovensku a každý rok nastupuje v zápasoch vyše tisíc registrovaných hráčov. V poslednom ročníku štartovalo v súťaži 68 tímov. Extraliga sa kvôli malému počtu záujemcov v poslednom ročníku neodohrala.

Doterajší rekord v počte prihlásených tímov drží sezóna 2011/2012, kedy bolo prihlásených 113 tímov.

Pred novým ročníkom býva konferencia Mestskej únie malého futbalu (MÚMF). Tá najbližšia sa uskutoční v sobotu 17. augusta 2019 od 9.00 hod. na Tatranskej ulici v budove bývalej ZŠ. Výbor MÚMF na nej oboznámi vedúcich mužstiev o hospodárení únie a prípadných zmenách pravidiel. Súčasťou konferencie je aj diskusia zúčastnených a voľba nového sedemčlenného výboru pre ročník 2019/20.

Prihlasovacie termíny do nadchádzajúceho ročníka 2019/2020 sú pondelky 19. augusta a 26. augusta na Partizánskej ceste 93 (budova SsFZ). Každá prihláška musí obsahovať minimálne desať hráčov, ktorí dovŕšili 16 rokov. Predpokladaný termín začiatku novej sezóny je v piatok 6. respektíve v sobotu 7. septembra.

Rovnako ako pred každou sezónou bude aj školenie rozhodcov. Prípadní záujemcovia sa môžu prihlásiť na konferencii osobne alebo telefonicky u predsedu MÚMF Vladimíra Koseca na t.č. 0905 330 132. Rozhodovanie je finančne ohodnotené. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke banskobystrického malého futbalu.