umb plavanieZimná časť plaveckej sezóny vyvrcholila na nedávnych Majstrovstvách Slovenskej republiky vo všetkých žiackych kategóriách.  Na „troch frontoch“ sa postupne predstavili najmladší žiaci, ktorí o svoje majstrovské tituly súťažili v Spišskej Novej Vsi, následne ďalší týždeň mladší žiaci „lovili medaily“ v Rimavskej Sobote a starší žiaci opäť v Spišskej Novej Vsi.

Mládežníci“ z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica vybojovali v silnej konkurencii najlepších plavcov z celého Slovenska celkovo 2 majstrovské tituly, 1 striebornú a 3 bronzové medaily.

umb plavanie7246 najmladších žiakov z 36 plaveckých oddielov a klubov sa predstavilo v osem dráhovom bazéne v Spišskej Novej Vsi. Šestica banskobystričaniek si počínala veľmi úspešne. Výborne sa prezentovala 9-ročná Lucia Hovorková, ktorá v motýlkárskych disciplínach obhajovala striebornú a bronzovú medailu z letného šampionátu. Tentoraz nenechala nikoho na pochybách, kto je v tomto plaveckom spôsobe najlepší na Slovensku. V disciplíne 50 m motýlik si vyplávala zlatú medailu a v ďalší deň jej „zlatá cesta“ pokračovala, keď v disciplíne 100 m motýlik získala svoju druhú zlatú medailu a druhý majstrovský titul. Aj jej ďalšie tri umiestnenia hneď za stupňami víťazov na 4. miestach v disciplínach 400 m voľný spôsob, 200 m polohové preteky a 50 m voľný spôsob ako aj 7. miesto na 100 m polohové preteky sú výbornými výsledkami.

Svoje súperky prekvapili veľkou bojovnosťou aj dievčenské štafety na 4 x 50 m voľný spôsob (Kovorková, Kamoďová, Vološinová, Súlovcová) a 4 x 50 m polohové preteky (Žilíková, Vološinová, hovorková, Súlovcová), keď z piatej pozície výbornými finišmi poskočili prekvapujúco na bronzové stupienky. Emma Bitalová získala nepopulárnu „zemiakovú“ medailu za 4. miesto v disciplíne 200 m voľný spôsob. Okrem toho skončila na 6., 7., 10. a 12. mieste zlepšením svojich najlepších osobných výkonov.

umb plavanie4Mladší žiaci sa predstavili v Rimavskej Sobote. V konkurencii 171 pretekárov z 36 oddielov sa predstavilo 6 pretekárov spod Urpína. V kategórii 11-ročných si najlepšie počínal Andrej Siklenka, ktorému v disciplíne 200 m prsia „ušiel“ majstrovský titul len o dohmat. Napriek zlepšeniu svojho osobného maxima skoro o 9 sekúnd to v dramatickom súboji stačilo „len“ na zisk striebornej medaily. Na polovičnej prsiarskej trati skončil hneď za stupňami víťazov na 4. mieste. V disciplíne 200 m motýlik si vyplával svoju druhú medailu – bronzovú. Aj jeho ďalšie umiestnenia na 5. a 8. mieste sú prísľubom do budúcnosti. Medailové ambície mal aj Leo Petrigač v znakových disciplínach (obhajoval bronzové medaile z letného šampionátu), avšak tento šampionát sa mu nevydaril a medaily boli pre neho tentoraz vysoko (skončil na 5., 7., 8.mieste). V tejto kategórii si svoje najlepšie osobné výkony vytvorili Katarína Kortánová ako aj Zuzana Mojžišová.

V prvej desiatke v kategórii 12-ročných sa umiestnil Marek Poliačik a potešili aj zlepšenia Samuela Matušova. Hneď za stupňami víťazov na 4. mieste skončila štafeta na 4 x 50 m polohové preteky (Petrigač, Matušov, Siklenka, Poliačik) a v polohovej štafete na 4 x 50 m tá istá zostava obsadila 5. miesto. Mix polohová štafeta chlapcov a dievčat (Matušov, Siklenka, Mojžišová, Kortánová) obsadila 9. miesto.

Starší žiaci v konkurencii 184 pretekárov zo 47 plaveckých klubov súťažili (podobne ako predtým najmladší žiaci) v Spišskej Novej Vsi. Najlepší výsledok dosiahol v kategórii 13-ročných Aurel Barto, keď v disciplíne 400 m polohové preteky obsadil výrazným zlepšením svojho najlepšieho osobného výkonu 5. miesto. V prvej desiatke skončil ešte na 200 m prsia (7. miesto) a 100 m prsia (10. miesto). Jakub Adamov sa taktiež zmestil do prvej desiatky (9. miesto) v kraulovom maratóne na 1500 m. Zlepšenia všetkých svojich najlepších osobných výkonov Simony Nutterovej a Veroniky Potančokovej stačili na ich umiestnenia v prvej dvadsiatke štartového poľa. Adam Barla v kategórii 14-ročných žiakov sa tri razy umiestnil v prvej desiatke. Najlepšie si počínal v disciplíne 400 m polohové preteky, kde obsadil 6. miesto, potom 9. miesto na polovičnej trati a 10. miesto na 1500 m voľný spôsob.

Dosiahnutými výsledkami, dobrou pripravenosťou a výraznými zlepšovaniami osobných maxím sa v tomto univerzitnom banskobystrickom klube potvrdzuje systematická práca s mládežou pod taktovkou trénerov Milana Záborského, Jany Glorikovej a Janky Potančokovej, ktorá je prísľubomaj do budúcnosti.