Uvažujete nad tým, že by ste radi mali v domácnosti zvieracieho miláčika? Pripravte sa na to, že ide o veľký krok a dôležité rozhodnutie. Zvážte si, či máte dostatok času, aby ste sa venovali psovi. V prípade, že nie, časovo menej náročné a zároveň veľmi obľúbené sú aj mačky.

Samozrejme, aj mačkám a kocúrom je potrebné sa venovať. Ide však o omnoho samostatnejšie domáce zvieratá, ktoré si väčšinu času nevyžadujú toľko ľudskej pozornosti ako psy. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu najmä v prvých dňoch. Čo všetko teda budete potrebovať a na čo všetko sa pripraviť?

Pelech

Hovorí sa, že mačka prespí až dve tretiny dňa. Možno aj to robí z mačiek a kocúrov tak nenáročných spoločníkov. Ku krásnemu spánku však potrebuje svoje “teplé miestečko”. Vybrať ideálny pelech pre mačku môže byť orieškom, pretože trafiť sa do vkusu vašej mačky nemusí byť totiž vôbec ľahké. Pelechy pre mačky sa vyrábajú v rôznych tvaroch a vyhotoveniach. Zaujímavé môže byť “multifunkčné” pelechy, ktoré sú zároveň škrabadlom aj hračkou. Nezabudnite však, že mačka sa musí v pelechu pohodlne postaviť, otočiť sa a ľahnúť si. Je síce pravda, že mačky sú niekedy schopné vopchať sa aj do veľmi malých priestorov, ale pri kúpe pelechu myslite na ich pohodlie a vyberte primeranú veľkosť s ohľadom na rozmery a váhu vášho štvornohého spoločníka.

Hračky

Hravosť mačiek a kocúrov dokáže fascinovať ľudské oko aj myseľ. Vynaliezavosť týchto domácich miláčikov niekedy nepozná hraníc. Na výber hračiek sú však tieto domáce “šelmy” pomerne nenáročné. Ak však trávite v práci 8-10 hodín denne, je potrebné myslieť na vášho domáceho miláčika a zaobstarať hračky, ktoré dokážu zaujať ich pozornosť na dlhé hodiny. V opačnom prípade vás môže po príchode čakať nepríjemné prekvapenie v podobe prevrátených a rozbitých vecí.

Krmivo a mačacia toaleta

Mačka potrebuje krmivo s vysokým obsahom mäsa a správne dávkovanie krmiva. V regáloch obchodov a v špecializovaných predajniach je obrovský výber, preto sa pokojne poraďte s niekým skúsenejším. Základom kvalitnej stravy sú krmivá s vysokým podielom mäsa, vitamínov a minerálov. Môžete kombinovať suché granule s mäsovými kapsičkami, konzervami, paštétami, prípadne aj s maškrtami za odmenu. Krmivo je lepšie dávkovať skôr po menších porciách viackrát denne. Mačka by mala mať doma tiež stály prístup k čerstvej vode. Pozor na rôzne jedovaté typy rastlín, ktoré by sa u vás v domácnosti nemali vyskytovať.

Zabúdať netreba na mačaciu toaletu. Mačací záchod umiestnite na pokojné miesto, zároveň však v primeranej vzdialenosti od krmiva a nádoby s vodou. Existuje viac typov toaliet, zásadné však je, aby typ WC aj podstielky pre mačky bol vyhovujúci pre samotnú mačku. Veľmi dôležitá je aj hygiena, toaletu treba čistiť na dennej báze, výmena steliva sa odporúča aspoň raz do týždňa. Zabezpečíte si tak harmonické spolunažívanie bez zbytočného zápachu.

Nekupujte, adoptujte

Ak už sa rozhodnete podniknúť toto rozhodnutie, skúste ísť cestou adopcie. Ak ste z Banskej Bystrice alebo jej okolia, vedzte, že v obci Badín má svoje miesto Bystrická mačačáreň. Práve pod ich krídlami čaká na svoj nový domov približne 50 kocúrov a mačiek, ktoré nemali doposiaľ dostatok šťastia na nájdenie tej pravej rodinky. Na nový domov čakajú aj mačky v KS Zvolen a v breznianskom Útulku Tuláčik.