Druhým zástupcom predsedu kraja Jána Luntera bude jeho syn Ondrej, inak poslanec za okres Banská Bystrica. Ondrej Lunter získal na výjazdovom rokovaní Zastupiteľstva BBSK v Jelšave podporu väčšiny poslancov.

Už vlani došlo ku zmene medzi zástupcami predsedu kraja, keď niekoľko mesiacov po odchode Ľubice Laššákovej (SMER-SD) do funkcie ministerky kultúry strana na pozíciu nominovala Romana Malatinca (SMER-SD). Po vlaňajšej úspešnej obhajobe postu primátora Hriňovej sa však pozície vicežupana vzdal aj Stanislav Horník z klubu nezávislých. Práve tento klub si napokon vybral na túto pozíciu práve Ondreja Luntera.

„Máme konkrétne ciele, ktoré chceme počas nášho funkčného obdobia dosiahnuť, aby sa ľuďom v našom kraji žilo lepšie. Zvýšiť počet turistických prenocovaní z 1,7 milióna na 2,5 milióna v roku 2022, sprostredkovať prácu viac než tisícke dnes nezamestnaných ľudí, či zdvojnásobiť počet študentov zapojených do duálneho vzdelávania. Bez významnej investície do cestnej infraštruktúry to však nepôjde. Je naším cieľom nájsť zdroje na vymazanie značnej časti investičného dlhu v cestnej infraštruktúre. Tam kde sú dobré cesty, sú investície, tam kde sú investície, tam je lepší život“ povedal Ondrej Lunter po svojom zvolení.

Syna vo funkcii chcel Lunter od začiatku

Predseda BBSK Ján Lunter sa už krátko po voľbách v roku 2017 vyjadril, že si vie predstaviť v pozícii jedného zo svojich zástupcov práve svojho syna Ondreja. Ten mu viedol kampaň a vo voľbách bol zvolený za poslanca župy za okres Banská Bystrica. Táto správa však vyvolala negatívne reakcie, a to tak naprieč politickým spektrom, ako aj vo verejnosti a médiách.

Podpredsedami kraja sa postupne stali Stanislav Horník (nezávislý) z tímu podporovateľov Jána Luntera a Ľubica Laššáková (SMER-SD) z vládnej strany, ktorá Lunera rovnako podporovala.

Ondrej Lunter však na úrade i tak pôsobil nad rámec poslaneckých kompetencií. Po vstupe na úrad s ním novozvolený predseda kraja Ján Lunter uzavrel príkaznú zmluvu na vykonávanie funkcie poradcu s podpisovým právom a kompetenciami rokovať o konkrétnych agendách v mene kraja.

Široká podpora pre Ondreja Luntera

Po vlaňajších zmenách na postoch vicežupanov sa o mene náhradníka Stanislava Horníka viedli dlhšie politické rokovania. Napokon však Ondrej Lunter získal podporu najväčších poslaneckých klubov v zastupiteľstve kraja.

„Náš klub hlasoval o novej nominácii na post vicežupana po tom, ako sa Stanislav Horník po komunálnych voľbách, v ktorých obhájil post primátora Hriňovej, vzdal svojej funkcie. Súčasný predseda klubu Ondrej Lunter získal jednoznačnú podporu spomedzi členov klubu,“ uviedol podpredseda klubu Nezávislých Mikuláš Pál.

„Rešpektujeme nomináciu klubu Nezávislých a dohodu medzi koaličnými klubmi o obsadení postov vicežupana. Ondrej Lunter svojou doterajšou prácou v zastupiteľstve a Rozvojovej agentúre BBSK ukázal, že je plne kompetentný pre výkon tejto funkcie,“ povedal predseda klubu SMK Peter Juhász.

„Klub SMER-SD nemal problém s touto voľbou. Veríme, že pán Lunter, v úzkej spolupráci s vicežupanom Romanom Malatincom za klub SMER-SD, budú silnou podporou pre vedenie kraja a podarí sa im zlepšiť podmienky pre život ľudí v našom kraji,“ uzatvorila predsedníčka klubu Smer-SD Božena Kováčová.

Ondrej Lunter sa má vo funkcii podpredsedu BBSK venovať oblastiam regionálneho rozvoja a dopravy.