Banskobystrickí futbalisti majú za sebou jesennú časť sezóny 2021/2022 druhej najvyššej slovenskej súťaže. Pri tejto príležitosti sme v spolupráci s BB FM rádiom vyspovedali Lukáša Migaľu, obrancu MFK Dukla Banská Bystrica.

Futbalisti banskobystrickej Dukly majú za sebou jesennú časť druholigovej sezóny 2021/2022, ktorú zakončili tromi dohrávkami v rámci ôsmich dní. Z nich získali 7 bodov, keď remizovali so Skalicou a následne si poradili s nováčikmi z Námestova a Rohožníka.

„Nemali sme to jednoduché, keďže v našom tíme bola korona. Určite bolo potrebné medzi zápasmi regenerovať. Tie tri zápasy sme dohrávali v priebehu ôsmich dní, čo je náročné aj pre tímy, ktoré trénujú celý čas naplno. Myslím si, že sme to celkom dobre zvládli. Získali sme sedem bodov, aj keď ich mohlo byť deväť, ale sme spokojní a tešíme sa na jarnú časť,“ odpovedal Lukáš Migaľa na otázku, aké náročné bolo odohrať tri zápasy v rýchlom slede.

Hráči A-tímu Dukly aj tréner Stanislav Varga v pozápasových rozhovoroch spomínali vplyv koronavírusu, ktorý po zápase v Humennom zasiahol viacero hráčov a potrápil ich aj po kondičnej stránke. Čo si pod tým možno predstaviť? „Ak mám hovoriť za seba, tak hlavne v tom poslednom zápase som od 60. minúty cítil, že tam sú kondičné rezervy. Každý jednotlivec na to reaguje rôzne. Nikto z nás nevedel, do čoho ide. Nemôžeme sa na to ani vyhovárať. Je to fakt, snažili sme sa to zvládnuť na ihrisku a myslím si, že sa nám to aj celkom podarilo,“ odpovedal Migaľa.

„Nakoplo nás prehraté derby.“

Dukla tak zakončila jeseň na druhej priečke druholigovej tabuľky, o skóre za rivalom z Podbrezovej. Banskobystričania pritom neprehrali 14 zápasov v rade. Naposledy vyšli v II. lige bodovo naprázdno ešte 7. augusta, práve proti jesennému lídrovi.

„Nakopol nás ten prehratý domáci zápas s Podbrezovou (2:3 v 3. kole v Žiari nad Hronom, pozn. red.), keďže sme prehrali derby a myslím si, že dosť nešťastne. Ten zápas bol vyrovnaný a ako sme ho mohli vyhrať, tak sme ho aj prehrali. Potom sme si sadli, snažili sme sa každý vstúpiť do seba. Povedali sme si, že nemôžeme dostávať tri góly za zápas, a že v domácich zápasoch s konkurentami v boji o popredné priečky musíme podávať lepšie výkony a nemôžeme ich takto prehrávať. Sme veľmi radi, že sme spravili takúto šnúru a dúfam, že vydrží až do konca sezóny,“ vyjadril sa na margo 14-zápasovej série bez prehry 31-ročný pravý obranca Dukly.

Bystričania sú po jeseni v nádejnej východiskovej pozícii smerom k postupu do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Pomohli im k tomu spoľahlivé výkony v defenzíve. Dukla inkasovala na jaseň v 17 zápasoch len 12 gólov. V tomto smere je na tom lepšie len Skalica, ktorá dostala 8 gólov. Zverenci trénera Stanislava Vargu si pritom udržali čisté konto v 9 dueloch.

„Je to vizitka celého mužstva. Bránenie sa týka všetkých hráčov. Začali sme plniť trénerove pokyny a myslím si, že to celkom prináša ovocie. Pre mňa sú krajšie víťazstvá 1:0 ako napríklad 4:3. Keď dáme jeden gól, je dôležité, ak žiadny nedostaneme a vieme sa spoľahnúť jeden na druhého aj na Matúša v bráne. Naša defenzíva svedčí o tom, že sme teraz na jeseň dostali o dosť menej gólov, ako v minulej sezóne,“ vyjadril sa k defenzívnym výkonom Dukly stabilný člen obranných radov.

„David veľmi pomohol mužstvu, ale aj sám sebe.“

Aktuálne druhý celok druholigovej tabuľky bol nebezpečný aj v ofenzíve. Futbalisti spod Urpína nastrieľali v 17 zápasoch 36 gólov. Viac (39) dali len Košice a Podbrezová. Dukle pomohol v útoku príchod Davida Depetrisa, ktorý si v 10 druholigových vystúpeniach pripísal 9 presných zásahov. O jeden viac vsietil najlepší strelec mužstva, kapitán Róbert Polievka.

„David hneď ako prišiel, tak zapadol do mužstva. Vyžaruje z neho veľká charizma. Na to, čím všetkým si preskákal, tak jeho správanie je neskutočne vzorné. Je to výborný chalan. Z jeho prístupu si môžu brať príklad mladí hráči, ale aj my skúsenejší. Myslím si, že David veľmi pomohol mužstvu, ale aj sám sebe,“ pochválil Lukáš Migaľa Argentínčana so slovenským pasom.

Jednou z udalostí jesene bol návrat futbalovej Dukly na Štiavničky. Ten Bystričania zvládli, keď zdolali rezervu Slovana najtesnejším rozdielom. Oprieť sa pritom mohli o podporu 1 766 prítomných divákov, ktorí zaplnili maximálnu povolenú kapacitu. „Ľudia nám vytvorili fantastickú atmosféru. Kebyže to dovoľujú opatrenia, tak si myslím, že tých ľudí by tam bolo ešte viac. Cítili sme ich podporu neskutočne. Náš výkon mohol byť určite lepší, ale zvládli sme to, vyhrali sme 1:0 a cítili sme sa už naozaj ako doma. Štiavničky patria k Dukle Banská Bystrica. Je veľký rozdiel hrať pred našimi divákmi, ako keď tam nie sú. Sú našim dvanástym hráčom,“ pochvaľoval si atmosféru pri návrate na domovský stánok Migaľa.

Dukla hrala predtým svoje domáce zápasy vo Zvolene, kde podľa trénerov aj hráčov nebola kvalita trávnika vždy ideálna. Vynovený Štadión SNP na Štiavničkách však disponuje kvalitným povrchom, čo potvrdil aj krajný bek MFK Dukla: „Trávnik zvládol tri zápasy za osem dní, pričom počas jedného zápasu aj vytrvalo pršalo. Trávniku sa to vôbec ani nedotklo. Bol fakt v špičkovom stave.“

Rodák z Hnúšte prišiel do tímu Banskej Bystrice v lete 2018. Čo ho pod Urpín priviedlo? „Zavolal mi pán tréner Juračka s tým, že Dukla postúpila z tretej ligy do druhej, a či by som teda bol ochotný prísť. Ja som bol po ťažšom zranení v Podbrezovej, kde som už ani nehrával. Bol som veľmi vďačný za tú ponuku. Snažím sa splniť všetky očakávania, ktoré boli do mňa vkladané. Bola to moja najlepšia voľba a za celú svoju kariéru sa tu cítim najlepšie,“ odpovedal.

„Mojou silnou stránkou je hlavne bojovnosť.“

Tréner MFK Dukla Stanislav Varga využíva často rozostavenie s tromi stopérmi a dvomi krídelnými obrancami. Niekedy však Bystričania nastúpia v klasickej formácii so štyrmi obrancami. Na základe rôznych rozostavení sa mierne líšia aj úlohy, ktoré Lukáš Migaľa na ihrisku má. „V oboch rozostaveniach sa snažím odovzdať maximum pre mužstvo. Každé z tých rozostavení je špecifické. V rozostavení so štyrmi obrancami mám defenzívnejšie úlohy. Keď hráme na troch stopérov, tak môžem byť trošku vyššie a dostávam sa viac do útočnej fázy, občas aj do zakončenia,“ priblížil krajný obranca.

Migaľa strelil na jeseň aj jeden gól, keď strelecky pomohol k výhre 1:2 na ihrisku Petržalky. Lukáš priblížil, aké sú podľa neho silné a slabšie stránky jeho herného prejavu: „Myslím si, že mojou silnou stránkou je hlavne bojovnosť. Snažím sa vždy v každom zápase odovzdať maximum. No a slabšie stránky, to sú asi všetky. Treba pracovať komplexne na všetkom.“

Na záver rozhovoru v BB FM rádiu dostal Lukáš Migaľa sériu rýchlych otázok:

S kým z tímu Dukly si rozumieš najviac?

Je ich tam viac, keďže sme dobrá partia. Spomenul by som Kupča (Ľuboš Kupčík), Pikyho (Patrik Prikryl), Ľuba Willwébera, Roba Polievku a podobne, keďže s nimi trávim čas aj mimo futbalu.

Hráč, ktorý sa ti bránil v kariére najťažšie je…?

Vyzdvihol by som nášho kapitána Roba Polievku, keďže sme sa stretli v odlišných dresoch.

Najlepší hráč, s ktorým si hral v jednom tíme je…?

Znovu by som vyzdvihol spoluhráča – Patrik Prikryl.

Ktorý futbalový klub je tvoj obľúbený?

Newcastle United FC.

Kde v Banskej Bystrici tráviš najradšej voľný čas?

Keďže mám rád turistiku a prírodu a v okolí je nádherná príroda, tak sa tam snažím regenerovať.

Máš nejaký netradičný vianočný zvyk?

Ja som vychovaný na klasike – rezeň, šalát, hríbová polievka… Zvyky sú u nás také, ako vo väčšine rodín.

Kompletný zvukový záznam rozhovoru s Lukášom Migaľom si môžete vypočuť na stránke BB FM rádia, alebo vo forme podcastu.