Začiatkom decembra sa bude v banskobystrickom kultúrnom centre Záhrada konať už štvrtý ročník festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia. Podujatie s názvom Embargo prináša do Banskej Bystrice každoročne zaujímavý divadelný, filmový, ale aj diskusný a hudobný program určený pre širokú verejnosť.

Aj keď sa žánrová ponuka naprieč štyrmi ročníkmi festivalu Embargo zmenila len minimálne, organizátori sa snažia každý rok programom pohotovo reagovať na dianie v Európe aj v bezprostrednom regióne. Dramaturg Milan Zvada, ktorý stojí pri festivale od jeho začiatkov, spomína napríklad na pamätné predstavenie Divadla Pôtoň Krajina nepokosených lúk, ktoré na prvom ročníku festivalu 2015 otvorene poukazovalo práve na meniacu sa atmosféru na domácej politickej scéne.

Ako nadväzuje dramaturg Milan Zvada, pohľad späť vo festivalovom programe veľmi dobre ilustruje, ako sa diskusia o súčasnej podobe extrémizmu a xenofóbie otvárala a dobre to vidno práve pri scénických výpovediach. V roku 2016 sa festival konal dvakrát, na jar aj v zime, pričom uviedol napríklad inscenáciu nemeckého autora Mariusa V. Mayenburga Mučeník v podaní Divadla Gasparego z Liptovského Mikuláša. Hra o náboženskom fanatizme a extrémizme pretkaná biblickými citáciami patrí medzi najsilnejšie momenty všetkých štyroch ročníkov.

Minulý rok festival uviedol inovatívnu site-specific performance Moc bezmocných na motívy rovno textu Václava Havla a bol bohatý aj na aktuálne filmové snímky, okrem iných tu premietli aj kontroverzný dokument Svet podľa Daliborka. Dramaturgia však nezabúda ani na spoluprácu so študentami Akadémie umení a ich predstavenia či monodrámy, ktoré sa už stali tradičnou súčasťou festivalu. Kým minulý ročník prebiehal v rámci Medzinárodného projektu Terra Promesse – Metropolis, ktorý reflektoval najmä tému migrácie, tento rok má festival pripravených pár noviniek.

Rozmanitý štvordňový program ďalšieho ročníka, ktorý sa bude konať od 9. do 12. decembra 2018, vznikol tentokrát v spolupráci s Goetheho inštitútom a projektu Freiraum, ktorý sa programovo usiluje o medzinárodný dialóg na tému sloboda a demokracia v Európe. Podujatie z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

Program – Festival Embargo 2018 | Freiraum

nedeľa / 9.12.2018

17:00 Spoločne proti nenávisti [diskusia o medzináboženskom dialógu]

19:00 Robo Švarc & Šimon Chovan: Passing Observer [multimediálna inštalácia]

20:00 Alxndr London — Banská Bystrica [koncert]

pondelok / 10.12.2018, Medzinárodný deň ľudských práv

14:00 Adam Engler: Present Perfect Progressive – LUDUS [umelecká intervencia]

16:00 FREIRAUM [prezentácia projektu]

Hamza Makhchoune: Crossing Eyes and Lands [výstava fotografií]

18:00 Spýtaj sa vašich: ’68 [film/diskusia]

20:00 Divadlo Akadémie umení: AniMak [autorská inscenácia]

utorok / 11.12.2018

16:00 Jonathan Leman & Rado Sloboda: O extrémizme [prednáška/diskusia]

18:00 Tomáš Rafa: Nový nacionalizmus v srdci Európy [film]

20:00 Európa dnes: (Nové) demokracie alebo post-demokracia? [panelová diskusia]

streda / 12.12.2018

15:00 Joseph Beuys: „Mystériá sa odohrávajú na hlavnej stanici” [prednáška/film]

18:00 Hrdinovia medzi nami v Banskej Bystrici (16) – Xenofóbia [film/diskusia]

20:00 Poznámky o slobode (slova) a cenzúre [scénické čítanie realizované v spolupráci s Literárnou baštou]

Všetky podujatia sa konajú v kultúrnom centre Záhrada. Viac informácií o festivale Embargo nájdete na jeho webovej stránke alebo na FB udalosti.