Len pár dní po tragickom výročí začiatku krutej ruskej agresie voči Ukrajine prídu do kultúrneho centra Záhrada v Banskej Bystrici publicista Branislav Ondrášik s fotografom Michalom Burzom uviesť svoju novú knihu. Nazvali ju Ľudia Ukrajiny, pretože autenticky zachytáva uplynulý rok vo vojnou zmietanej krajine prostredníctvom individuálnych ľudských osudov.

Kniha Ľudia Ukrajiny reportérskej dvojice rozpráva príbehy neobyčajných ľudí a komunít, ktorým do života zasiahla najväčšia agresia v Európe od druhej svetovej vojny. Sú to príbehy obrovského odhodlania ľudí Ukrajiny nie iba prežiť, ale vytrvať a žiť, hoci sú neraz v tme a okolo nich hučia sirény, streľba a bomby.

Kniha má 210 strán a okolo 60 fotografií, bezmála 20 ukrajinských miest a obcí, takmer 90 ľudí Ukrajiny a 20 reportážnych príbehov. Od Kyjeva po Odesu, cez Sumskú oblasť po Charkov, od Iziumu k Donbasu. V knihe nájdete príbehy hercov, komikov, poštárov, vojakov, LGBTI+ ľudí, športovcov, hackerov, duchovných, železničiarov, novinárov, židovskej obce, ale aj psov a ich ochrancov.

Reportáže publicistu Branislava Ondrášika dopĺňajú desiatky snímok od oceňovaného fotografa Michala Burzu, ktorý za titulnú fotografiu knihy získal Slovak Press Photo. Obaja prinášajú príbehy z takmer dvadsiatich ukrajinských miest a obcí, ktoré zachytili počas roka 2022. Je to kniha o malých i veľkých hrdinstvách ľudí, ktorí nedržia v rukách samopaly, ale bojujú s rovnakou odvahou ako vojaci na fronte.

Diskusia s Branislavom Ondrášikom a Michalom Burzom sa uskutoční 1. marca o 18.00 h v Centre nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici. Moderovať ju bude Rado Sloboda. Knihu Ľudia Ukrajiny si bude možné počas podujatia zakúpiť.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Bližšie informácie tu.