Kandidát na post primátora mesta Banská Bystrica Ľubomír Vážny (53 rokov) bol ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií vo vláde Roberta Fica. V politike je od roku 1999, kedy spoluzakladal politickú stranu SMER – sociálna demokracia. Poslancom Národnej rady SR bol v rokoch 2002 až 2006. V nasledujúcom volebnom období si mandát neuplatňoval, pretože vykonával funkciu ministra. Od júna tohto roku je opäť poslancom Národnej rady SR.  Je ženatý a má dve deti.

Minulý týždeň nastali zmeny v kandidatúre jednotlivých kandidátov na post primátora nášho mesta. Dvaja kandidáti z volieb odstúpili. Ako hodnotíte tento fakt?

Rozhodnutie Martina Baníka, ktorý je mimochodom krajským šéfom SDKÚ – DS v Banskej Bystrici, vzdať sa boja o primátorskú stoličku vnímam ako obrovskú facku, ktorú si najsilnejšia vládna strana udelila v priamom prenose. Nemôžem to hodnotiť inak ako zbabelé rozhodnutie, a to o to viac, ak ešte pred nedávnom prišiel svojho straníckeho kandidáta podporiť sám predseda SDKÚ – DS Mikuláš Dzurinda s vyhlásením, že Martin Baník je najlepší kandidát. Vysvetlenie pre tento krok je teda asi jediné: financujúce subjekty a podnikateľské skupiny v pozadí povedali svojim „bielym koňom“ dosť. V záujme túžby ovládnuť mesto za každú cenu sa treba spojiť.

Pán Vážny, v čom ste, podľa Vás, lepší kandidát na primátora Banskej Bystrice ako vaši protikandidáti? Prečo by ľudia mali ísť v sobotu 27. novembra voliť práve Vás?

V prvom rade som presvedčený o tom, že každé mesto potrebuje na svojom čele skúseného a pragmatického manažéra s potrebným citom a zanietením pre vec. Ako minister dopravy som sa nebál rozhodovať o 25-krát väčšom balíku peňazí, ako je rozpočet mesta Banská Bystrica. Nebál som sa prijímať vážne rozhodnutia a nebudem sa báť ani teraz. Ako bývalý minister a súčasný poslanec Národnej rady SR budem naplno využívať nielen moje praktické manažérske skúsenosti, ale najmä kontakty na slovenskom a medzinárodnom politickom a ekonomickom poli. Je potrebné, ba priam žiaduce urobiť z nášho krásneho mesta prosperujúcu metropolu stredného Slovenska tak, aby sme tu mohli všetci dôstojne žiť. Vo svojom volebnom programe som sa snažil myslieť na všetkých Banskobystričanov a na problémy, ktoré toto mesto trápia. Nesľuboval som vzdušné zámky, ale reálne veci. Rozhodnutie je na voličovi, či svoj hlas odovzdá tomu, za kým sú aj reálne výsledky alebo len niekomu, kto má pekné reči.

Pán Vážny, zhrňme si ešte raz základné priority Vášho volebného programu.

Jednou z mojich priorít je vytvoriť v Banskej Bystrici také prostredie, ktoré by motivovalo zamestnávateľov otvárať ďalšie pracovné pozície, aby naše deti mali šancu nájsť si prácu v ich rodnom meste. Rovnako je potrebné riešiť dopravnú situáciu a to efektívnym plánovaním dopravy, jej odklonením na obchvat a podporou využívania verejnej dopravy. Jednou z mojich hlavných snáh je odľahčiť dopravný systém v Banskej Bystrici. Základ pre úspech rozvoja nášho mesta som už urobil vytvorením cestného spojenia. Teraz treba možnosti, ktoré z toho plynú, naplno využiť.