Iniciatíva Literárna bašta v Banskej Bystrici pokračuje aj v marci vo svojich podujatiach pre všetky generácie. V mesiaci, ktorý je zasvätený knihám, na besedách predstaví predovšetkým tituly, ktoré v rôznych žánroch mapujú osobnosti dôležité pre našu vlastnú históriu.   

Už ​6. marca o 18.00 h v bistre Pigis na Dolnej 50 sa v rámci cyklu ​Literárne disko predstaví autorka knihy ​Mengeleho dievča ​Veronika Homolová Tóthová, ktorása bude s moderátorom Radom Slobom rozprávať nielen o skutočnej hrdinke svojej knihy Viole Stern Fischerovej ale aj o reportážnom žánri, ktorý sa u slovenského publika stáva čoraz viac obľúbeným.

Ďalšie ​Literárne disko ​sa​ 8. marca o 18.00 h ​v Artfore na Hornej Striebornej 10 bude venovať monografii ​(ne)známe príbehy​, v ktorej autorský kolektív historikov sumarizuje osudy osobností, ktoré sa nedostali do dejepisných učebníc. Príbehy Ľudovíta Vansu, Mikuláša Dohnányho alebo Jozefa Gašparíka predstavia spoluautori knihy Ján Golian a Rastislav Molda s moderátorom Jarom Stančíkom.

V druhej polovici mesiaca na pozvanie Literárnej bašty do Banskej Bystrice zavíta historik ​Michal Macháček​. V Praetóriu Stredoslovenskej galérie na Námestí Štefana Moyzesa 25 predstaví ​21. marca o 18.00 h v cykle ​Literárne disko ​svoju rozsiahlu knihu o ​Gustávovi Husákovi​, jeho kariére ale aj nie celkom známom osobnom živote. Diskusiu moderuje Rado Sloboda.

V marci nebude chýbať ani obľúbené podujatie pre deti. ​Detská čitáreň 16. marca o 16.00 h ​predstaví v Artfore rozprávkovú knihu ​Stína ​v podaní obľúbenej Moniky Perecárovej. Na konci mesiaca ​27. marca po 20.00 h ​Literárna bašta v Artfore uvedie tradičný ​Literakvíz​, vedomostnú súťaž pre milovníkov literatúry a umenia, prihlásiť sa dá na info@literarnabasta.sk.