Už v stredu 21. septembra odštartuje 24. ročník festivalu Literárna Banská Bystrica 2022. Festival je venovaný pamiatke Mikuláša Kováča, ktorý bol výborným básnikom, priateľom kníh a v knižnici sa cítil ako doma. Významný básnik prežil takmer celý svoj život v Banskej Bystrici. V našom meste začal písať svoje prvé verše a spoznal tu aj lásku svojho života.

Od 21. až do 28. septembra čaká Bystričanov program plný kníh, poézie, hudby, divadla, zaujímavých stretnutí a dobrej nálady. Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť a vyberte si z podujatí , ktoré Literárna Banská Bystrica ponúka.

Streda, 21. september

10.00 h

Knižnica na kolesách v škole alebo múdrosť a krása rozprávok, rozprávanie o rozprávkach a ich autoroch. Stretnutie s rozprávkami sa uskutoční v priestoroch druhej triedy Základnej školy Radvaň.

19.00 h

Tradičná európska literárna udalosť Noc literatúry 2022 sa koná v jeden večer po mestách celej Európy a po minuloročnej prestávke nebude chýbať ani v Banskej Bystrici. Tento rok sa čítanie koná na streche bystrickej Starej tržnice a opäť budú čítať skvelí interpreti zo skvelých kníh.

Štvrtok, 22. september

16.00 h

V Štátnej vedeckej knižnici v Lazovnej ulici sa uskutoční Burza literárnych talentov a stretnutie literárneho klubu LITERA 2.

17.00 h

Na stretnutie so spisovateľkou Michaelou Hajdukovou môžete prísť do medzigeneračnej knižnice, kde to skutočne žije. Príďte a pobesedujte vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča na pobočke Sídlisko.

Piatok, 23. september

9.00 h

Slávnostný ceremoniál pasovania prvákov za čitateľov knižnice je venovaný prváčikom. Uskutoční sa vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča na Pobočke detskej literatúry v Lazovnej ulici s podtitulom Som prvák čitateľ – Korunka, žezlo a čitateľský preukaz.

18.00 h

Uvedenie knihy Kalmann a autorské čítanie aj so švajčiarskym autorom Joachimom B. Schmidtom. To je stretnutie, na ktoré sa pozvanie neodmieta. Miesto stretnutia? Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Sobota, 24. september – podujatia v Záhrade – Centre nezávislej kultúry

10.00  – 18.00 h

Slam poetry workshop

20.00 h

Užite si večer s atmosférickým koncertom v štýle indie-soul-popu so speváčkou Timeou, ktorá sa do povedomia alternatívnej hudobnej scény dostala koncom roka 2020 a bola označená za jeden z najväčších objavov roka.

Nedeľa, 25. september – podujatia v Záhrade – Centre nezávislej kultúry

16.00 h 

Slam poetry Exhibícia

18.00 h 

Divadlo pre deti a dospelých: COLLECTIF PRIMAVERZ fr: Playground

Pondelok, 26. september​

17.30 h

Anasoft Litera uvádza prozaičku, scenáristku a pedagogičku Barboru Hrínovú v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

19:30 h

Filmový klub v Múzeu SNP premietne film Neruda.

Utorok, 27. september

​9.00 h 

Pre deti z materských škôl Verejná knižnica Mikuláša Kováča pripravila slávnostné pasovanie za čitateľov. Pasovať sa bude na Pobočke detskej literatúry.

9.00 – 12.30 h 

V pohodlí vankúšov sa dá preniesť do sveta fantázie a nechať sa „opíjať“ dielami Remarqua, Dušeka, Kováča, Smreka, Loherovej i Baudelaira. Na Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského sa uskutoční vankúšové (dramatizované) čítanie.

17.00 h 

V Literárnom a hudobnom múzeu v Lazovnej ulici sa pod názvom Umlčaná bude konať podujatie pri príležitosti stého výročia narodenia spisovateľky Zlaty Solivajsovej.

Streda, 28. september

18.00 h 

Literárnu Banskú Bystricu tento rok ukončí SLOVOMfest v Robotníckom dome a krst knihy Lenky Vala s názvom KOVBOJ / Sloboda v ústraní v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, po ktorom bude nasledovať diskusia s autorkou.

Podujatie Literárna Banská Bystrica 2022 usporiadali Artforum Banská Bystrica, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry a Literárna bašta. Spoluorganizátormi sú Literárne a hudobné múzeum – Štátna vedecká knižnica, Verejná knižnica Mikuláša Kováča, Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, odbočka Spolku slovenských spisovateľov, Filmový klub v Múzeu SNP a Mesto Banská Bystrica.