Preneste sa počas letných mesiacov, od 1. júna do 31. augusta, do atmosféry 60. rokov, v ktorej ožíva príbeh členov skupiny The Beatles. Šesťdesiate roky minulého storočia zaznamenali vo svete veľkú myšlienkovú a hudobnú revolúciu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou bola spomínaná skupina.

V roku 1963 popularita skupiny The Beatles, poháňaná skladbami „Please Please Me“, „From Me to You“, „She Loves You“ a „Twist and Shout“, spôsobila fenomén zvaný beatlemánia, ktorý charakterizovalo horlivé až fanatické správanie fanúšikov (najmä ženského pohlavia) a hystéria prejavujúca sa v rôznej intenzite predovšetkým na koncertoch. Prekonala všetky predchádzajúce, ale aj budúce príklady uctievania fanúšikmi.

Nahliadnite do fenomenálnej tvorby

Audiovizuálna výstava k 60. výročiu Beatlemánie pozýva nahliadnuť do tvorby a na životné príbehy členov skupiny The Beatles prostredníctvom projekcií filmových dokumentov, zvukových nahrávok, notových materiálov a tematických publikácií.

Ošiaľ vypukol po koncertnej šnúre v Amerike

Slovo beatlemánia bolo prvýkrát publikované  2. novembra 1963 v novinách The Daily Mirror v článku o vystúpení skupiny v britskom Cheltenhame. Už predchádzajúce tri britské turné počas prvej polovice toho istého roku naznačovali, že slávna štvorica spúšťa revolúciu v populárnej hudbe. Explóziu beatlemánie zaznamenali vo viacerých krajinách sveta. K jej prepuknutiu došlo po prvom americkom turné kapely a jej vystúpení v americkej The Ed Sullivan Show. Najpríznačnejšie bola stvárnená vo filmovom debute skupiny „A Hard Day’s Night“  (Ťažký deň). Celosvetový záujem o hudbu The Beatles spustil vlnu, ktorá sa stala fenoménom nazývaným britská invázia.

Stále rezonuje aj u mladých

Téma skupiny The Beatles je stále živá a oslovuje generácie fanúšikov. Dokumentárne spracované hudobné filmy o skupine najvýstižnejšie vypovedajú o danej ére. Zachytávajú členov skupiny v najsilnejšom tvorivom období mladosti, mapujú hudobno-spoločenské dianie a zachytávajú výpoveď vtedajšej mladej generácie. V tom tkvie aj ich príťažlivosť pre súčasných mladých ľudí, ktorých táto téma zasahuje, či už prostredníctvom hudobných archívov rodičov alebo vlastného záujmu.

Ukážky dokumentujúce úspech skupiny

V rámci pestrej ponuky Hudobného átria môžu návštevníci zhliadnuť spomínané prvé vystúpenie skupiny The Beatles v The Ed Sullivan Show vo februári 1964. Videlo ho rekordných 73 miliónov divákov a bolo považované za zlom, ktorý spustil americkú beatlemániu. Za zmienku stojí aj dokumentárny film režiséra Rona Howarda „The Beatles: Osem dní v týždni – The Touring Years“ o kariére Beatles počas turné v rokoch 1962 až 1966, od vystúpení v Cavern Clube v Liverpoole až po posledný koncert v San Franciscu. Film získal niekoľko ocenení a nominácií vrátane ceny za najlepší dokumentárny film na 70. ročníku udeľovania cien Britskej akadémie a cenu za výnimočný dokument.

Náhľad cez rozhovory s umelcami

Oboznámenie sa s historickými súvislosťami vzniku britskej invázie, ktorej hlavným aktérom bola aj skupina The Beatles, ponúka epizóda „Britain Invades, America Fights Back“ z dokumentárneho seriálu „History Of Rock & Roll“.  Opisuje prienik rock and rollových, bigbítových a popových hudobníkov zo Spojeného kráľovstva na dosiaľ uzavretý hudobný trh Spojených štátov v rokoch 1964 – 1966. Dokument obsahuje množstvo exkluzívnych rozhovorov so známymi umelcami a osobnosťami hudobného priemyslu. Zaujme aj pôsobivý filmový dokument Imagine, ktorý zachytáva prepojenie dvoch hudobných fáz Johna Lennona – obdobie pôsobenia v skupine The Beatles a jeho sólovej dráhy.

V ponuke Hudobného átria je rozsiahla zbierka dokumentov o skupine a jej členoch. Filmové projekcie je možné zhliadnuť v priebehu celého leta v Hudobnom átriu. Súčasne môžu hudobní fanúšikovia nahliadnuť do bohatej zbierky publikácií o skupine The Beatles. Pre hudobníkov je k dispozícii aj notový materiál a možnosť prehratia kolekcie skladieb skupiny The Beatles na klavíri.

Hudobný svet vzdialených kultúr

Súčasťou stálej ponuky Hudobného átria v priebehu celého roka je komentovaná prehliadka etnických nástrojov rôznych krajín sveta s interakciou účastníkov. Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Návštevníkom sú nástroje k dispozícii v rámci otváracích hodín.