plagát_júl 2016O.Z. za! amfiteáter pozýva na banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika po májových akciách aj na pokračovanie Letného kina, ktoré bolo minulý rok úspešne rozbehnuté.

Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť okrem zahusteného premietania každý utorok o 21.00 hod. v mesiaci, aj na európsky jedinečnú Prehliadku panoramatických filmov. 

Prvá polovica júla je venovaná domácim filmom, absolútnej novinke i československej klasike. V utorok 5. júla otvorí tohtoročné Letné kino slovenský dokument Okhwan na ceste za slobodou (2016). Kórejčan Okhwan Yoon v roku 2001 zahodil oblek a kravatu, vzdal sa hľadania rodinného šťastia, vysadol na bicykel a vydal sa na cestu okolo sveta. Prešiel 192 krajín s jediným cieľom. Zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu. Prežil nehody, únos v Sudáne, bicykloval s maláriou. Projekt mladého režiséra Mareka Mackoviča sa stal známym dlho pred dokončením, keď jeho zábery použil režisér Kevin Macdonald, ocenený Oscarom.

V utorok 12. júla bude Letné kino pokračovať jednou z najslávnejších a najobľúbenejších českých komédií, a to filmom Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), kde správni muži pijú iba kolalokovú nealkoholickú limonádu a zákon má podobu pištoľníka, vybaveného presnou muškou, žiarivým úsmevom a ľahodným tenorom.

foto1_Martin DubovskýV piatok a v sobotu 15.-16. júla by na amfiteáter mal prísť úplne každý a každá, aj tí, ktorí premietané filmy už videli. Pôjde totiž o Prehliadku panoramatických filmov na amfiteátri, ktorá nemá v Európe obdobu. Banskobystrickí premietači Ivan Školuda a Michal Jaso pokročili v rekonštrukcii starých premietačiek, ktoré teraz ako jediné na Slovensku dokážu hrať aj 70 mm panormatické filmy. A navyše filmy Interstellar (2014) a Osem hrozných (2015) v panoramatickom formáte nie je možné vidieť pod holým nebom nikde inde v Európe.

Druhá polovica júla bude venovaná európskym filmom. V utorok 19. júla bude možné zhliadnuť Lars von Trierovu Melancholiu (2011), a to z 35 mm filmu. Príbeh dvoch sestier (Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg), z ktorých tá mladšia sa práve vydáva a stáva sa čerstvou matkou. Svadobná atmosféra sa odohráva na starobylom vidieckom sídle a všeobecnú sviatočnú náladu skazí náhla hrozba v podobe červenej planéty, ktorá vystúpila spoza slnka a, s ktorou hrozí bezprostredná zrážka so Zemou.

foto2_Martin DubovskýJúlový program Letného kina na amfiteátri uzavrie v utorok 26. júla francúzska novinka Marguerite a Julien (2015). Nadčasový príbeh za hranicami bežnej morálky a povrchného delenia na dobro a zlo. Julien a Marguerite de Ravalet, syn a dcéra lorda z Tourlaville, sa nežne milujú už od detstva. Ale ako rastú a dospievajú, ich náklonnosť sa stáča smerom k nenásytnej vášni. Spoločnosť, pobúrená ich aférou, donúti dvojicu, neschopnú ovládať svoje city, k úteku.