Leto je v plnom prúde a každý z nás si túži oddýchnuť niekde pri vode a načerpať novú energiu do bežného života. Či už ste dovolenku plánovali dlhšie alebo vyrážate na last-minute, sú veci, na ktoré musíte myslieť v prípade, že ste tehotná. Prirodzene sa správate zodpovednejšie, ale existujú záležitosti, ktoré si treba postrážiť aj pri cestovnom poistení.

Do 26. týždňa bez obáv na dovolenku!

Ak ste ešte nedosiahli 26. týždeň tehotenstva, vaše bežné cestovné poistenie kryje aj tehotné, nemusíte sa teda obávať. Samozrejme to platí iba za predpokladu, že nemáte rizikové tehotenstvo a lekár či lekárka označuje váš priebeh za normálny. V tomto prípade poisťovňa kryje úrazy aj zdravotné komplikácie súvisiace s graviditou. Povinnú prehliadku však musíte absolvovať mimo dovolenky a nie v zahraničí, pretože to má väčšina poisťovní ošetrené tak, že takúto prehliadku v zahraničí nepreplatí.

Cestovné poistenie pre tehotné ženy neexistuje

Vo vyššom štádiu tehotenstva sa neodporúča vycestovať do zahraničia. Samostatné špeciálne poistenie pre tehotné vo vyššom štádiu ako je 26. týždeň poisťovne na našom trhu neposkytujú. Ak máte uzavreté bežné cestovné poistenie, kryje vám náklady na ošetrenie úrazov, ktoré nie sú spojené s graviditou, napríklad zlomenina nohy.

Risknete to s Európskym zdravotným preukazom?

Ak sa rozhodnete vycestovať napriek vyššiemu štádiu tehotenstva, môžete z časti spoliehať na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Na tento vám síce poskytnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť a to v rozsahu, na aký má nárok aj domáca občianka, ale je rovnako nutné si uhradiť všetky výdavky na starostlivosť, ktoré si bežne hradia aj občania a občianky danej krajiny. Takisto si pomocou Európskeho preukazu zdravotného poistenia možno vyžiadať starostlivosť iba v štátnom stredisku.

Pripoistenie storna môže prísť vhod

Naskytnúť sa môže aj otázka, čo v prípade, ak sa vyskytnú komplikácie a vy máte objednaný zájazd na letnú dovolenku. Samozrejme si v rámci cestovného poistenia môžete pripoistiť aj storno zájazdu. Kľúčový je v takom prípade čas, kedy ste si zájazd zakúpili. Ak ste si ho zakúpili v takzvanej first moment ponuke a o tehotenstve ste netušili, stornovať zájazd môžete, ak sa dovolenka má uskutočniť po 26. týždni tehotenstva alebo máte rizikové tehotenstvo. Ak ste však už o tehotenstve v čase rezervácie zájazdu vedeli a odchod je po 26. týždni, storno vám uznané nebude.