Termín najočakávanejšej udalosti roka sa blíži. Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 štartujú presne o sto dní. V dňoch 31. august a 1. september 2013 sa Letecká základňa Sliač stane dejiskom jedinečného podujatia a na oblohe nad Letiskom Sliač budú defilovať stroje, ktoré potešia malých i veľkých nadšencov lietania.

SIAF 2012Najprestížnejšiu leteckú udalosť roka organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom – Ministerstvom obrany SR. „Som rád, že tohtoročný sviatok letectva sa ponesie aj v duchu jubilejného 20. výročia vzniku Slovenskej republiky. Zároveň bude i oslavou 20. výročia Ozbrojených síl SR,“ uviedol šéf rezortu obrany Martin Glváč. Na prelome augusta a septembra 2013 by malo Letisko Sliač počas Medzinárodných leteckých dní privítať účastníkov z 15 krajín Európy a sveta.

O prestíži Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 svedčí, že záštitu nad nimi prevzal okrem Martina Glváča aj minister vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.

„Tohtoročným zámerom organizátorov je prilákať do stredu Slovenska aspoň taký počet návštevníkov, aký sme zaznamenali vlani, pričom vtedy štatistiky návštevnosti atakovali hranicu 115 tisíc ľudí. Náš päťdesiatčlenný tím už celé mesiace intenzívne pracuje na prípravách. Všetky minuloročné pozitíva chceme zachovať, ale samozrejme pribudnú aj mnohé atraktívne novinky,“ prezradil riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Hlavný organizátor, Slovenská letecká agentúra, s. r. o., absolvovala rokovania aj s civilnými prevádzkovateľmi z Anglicka, Nemecka, Maďarska, Poľska a Českej republiky o účasti historických lietadiel a akrobatických skupín. Diváci SIAF 2013 sa už teraz môžu tešiť prezentáciu českých, poľských, rakúskych či holandských vzdušných síl.

Medzinárodné letecké dni na Leteckej základni Sliač však nebudú len o dych vyrážajúcich kúskoch vo vzduchu. SIAF 2013, to je najmä najväčšie podujatie pod holým nebom na Slovensku. Atraktívny sedem hodín trvajúci non-stop program po oba víkendové dni láka rodiny s deťmi, rovnako ako znalcov leteckej a bojovej techniky či obdivovateľov krásnych lietajúcich strojov a ich pilotov.

Časť areálu Letiska Sliač sa počas leteckých dní zmení na veľké zábavné centrum, v ktorom nebude chýbať detská a rodinná zóna. S veľkým ohlasom sa určite stretnú letecké simulátory a fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na exkluzívnu Xbox Fan arénu. Bude sa na čo pozerať na nebi i na zemi. Váhať nemusia ani ľudia s hendikepom, pretože aj tento rok budú Medzinárodné letecké dni bezbariérové a priateľské k telesne postihnutým.

Všetky aktuálne informácie nájdu záujemcovia na oficiálnej webovej stránke www.siaf.sk a na facebooku alebo twitteri.

Spoluorganizátormi MLD 2013 sú Letisko Sliač,a. s., Magnet Press, Slovakia s.r.o., Banskobystrický samosprávny kraj a mestá Sliač, Zvolen a Banská Bystrica.